Zbudował system artyleryjski w garażu. To kopia amerykańskiego Phalanx CIWS

Amerykański serwis The War Zone zwrócił uwagę na nagranie pokazujące coś, co przypomina Phalanx CIWS, przechowywany w czyimś garażu. Jest to system artyleryjski przeznaczony do niszczenia pocisków przeciwokrętowych i samolotów przeciwnika na bardzo krótkich dystansach. Jak się jednak okazuje, nie jest to oryginalna broń, a jedynie jej model w mniejszej skali.

Phalanx CIWS - zdjęcie ilustracyjne
Phalanx CIWS - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © U.S. Navy | MC3 William Weinert
Karolina Modzelewska

Garaże często bywają miejscami, gdzie można znaleźć prawdziwe skarby - w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. Nie bez powodu też coraz większą popularnością cieszą się zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych wyprzedaże garażowe. Podczas nich można pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i staroci, w tym tych, które od dłuższego czasu zalegają w garażach.

Zbudował system artyleryjski w garażu

Widoczny na nagraniu model Phalanx CIWS nie należy do wspomnianej kategorii "niepotrzebnych rzeczy i staroci", ale też trzymany jest w garażu. Jak wyjaśnia The War Zone, został opracowany przez Kogoro Kurata, dyrektora generalny japońskiej firmy robotycznej Suidobashi Heavy Industry. Mężczyzna starał się, aby system jak najbardziej przypominał swój pierwowzór. Jest jednak mniejszy. Ma ok. 2,3 m wysokości, a oryginał 4,7 m. Zamontowano w nim też odpowiednik miniguna M134, wyprodukowany przez japońską firmę CAW (Craft Apple Works).

Prawdziwy Mk 15 Phalanx CIWS 20 mm to jeden z najpopularniejszych systemów CIWS używanych na świecie. Został opracowany przez firmę General Dynamics, a obecnie jego produkcją zajmuje się koncern Raytheon. Dzięki niemu okręty mogą zwalczać wrogie pociski przeciwokrętowe, samoloty, małe szybkie jednostki nawodne, helikoptery i miny powierzchniowe. Główną rolę odgrywa tutaj sześciolufowe działko systemu Gatlinga M61 Vulcan kal. 20 mm. Jest ono połączone z systemem kierowania ogniem i radarem, który umożliwia automatyczne przeszukiwanie przestrzeni, namierzanie celów i ich śledzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić monitor mobilny ViewSonic VG1655?

Szybkostrzelność Phalanx CIWS szacuje się na 3000-4500 strzałów na minutę. Działko chłodzone jest wodą morską, którą dostarczają specjalne pompy okrętowe. System zużywa nieco ponad 31 litrów wody morskiej na minutę. Ze względu na jego skuteczność i dużą autonomiczność, która sprawdza się szczególnie w przypadku słabiej wyposażonych okrętów np. bez zintegrowanych systemów kierowania ogniem, Phalanx CIWS doczekał się kilku wersji rozwojowych. Większość użytkowników, w tym Stany Zjednoczone korzysta z wersji Block 1B. Wyróżnia się ona większą niezawodnością, lepszą celnością i wykrywaniem celów.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)