Zbroją się wydając grosze. Sąsiad Polski rozegrał to perfekcyjnie
Słowacja odebrała partię czołgów Leopard 2A4. To kolejny krok w procesie modernizacji tamtejszej armii. Dzięki wcześniejszej pomocy Ukrainie i uwzględniających to zachodnich mocarstwach, Bratysława nabywa nowoczesny sprzęt wydając znacznie mniej niż musiałaby zapłacić w normalnym trybie.
14.09.2023 | aktual.: 14.09.2023 19:13
Na amerykańskie śmigłowce AH-1Z Viper słowackie władze przeznaczyły ok. 340 mln dolarów zamiast ok. 1 mld dolarów. Jeszcze więcej udało im się zaoszczędzić na zakupie pojazdów opancerzonych JLTV, które też dostarczą Stany Zjednoczone.
Czołgi Leopard 2A4 dla Słowacji
Z Niemiec natomiast systematycznie docierają na Słowację czołgi Leopard 2A4. W tym przypadku chodzi o rekompensatę przekazywaną w postaci darowizny za 30 sztuk poradzieckich bojowych wozów piechoty BMP-1 ofiarowanych Ukrainie.
Łącznie do armii naszego południowego sąsiada dołączy 15 niemieckich czołgów Leopard 2A4. W ramach najnowszej transzy dotarły dwa egzemplarze, piąty i szósty z całej puli.
Kompletny pakiet amunicji został dostarczony przez Niemcy już w sierpniu, pakiet części zamiennych zostanie natomiast przekazany we wrześniu. Pozostałe dziewięć sztuk czołgów ma napływać nieprzerwanie do końca roku. Wszystkie czołgi przekazywane Słowacji przez Niemcy przechodzą kompleksowy remont w zakładach firmy Rheinmetall.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie są cechy czołgu Leopard 2A4?
Leopard 2A4 to jeden z najliczniej produkowanych niemieckich czołgów. Powstawał w tamtejszych zakładach od grudnia 1985 r. do marca 1992 r. Jest jednym z pancernych pojazdów, które biorą aktywny udział w wojnie w Ukrainie. Nie są to najnowsze maszyny, ale z powodzeniem radzą sobie z większością rosyjskich czołgów, które w dużej mierze pochodzą z jeszcze wcześniejszych lat.
W stosunku do poprzednich wersji tego czołgu udało się podnieść poziom ochrony zapewniany załodze i efektywność prowadzenia ostrzałów. Poza mocniejszym pancerzem zastosowano nowocześniejsze systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe, a przede wszystkim dobry system kierowania ogniem z termowizją. Leopard 2A4 waży ponad 55 t, ale dzięki silnikowi o mocy 1500 KM potrafi osiągać prędkość przekraczającą 70 km/h na drodze oraz 55 km/h w terenie.
Za ofensywę odpowiada w tym czołgu przede wszystkim gładkolufowa armata Rh-M-120 kal. 120 mm. Poza nią w standardzie montowano dwa karabiny maszynowe MG3, dodatkowo Leopard 2A4 może zostać wyposażony w wyrzutnię granatów dymnych.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski