Bestia z Niemiec. Poradziła sobie z dwoma rosyjskimi czołgami

Bestia z Niemiec. Poradziła sobie z dwoma rosyjskimi czołgami

Leopard 2A6, zdjęcie ilustracyjne
Leopard 2A6, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Mateusz Tomczak
11.09.2023 17:13, aktualizacja: 11.09.2023 19:07

Do sieci trafiło nagranie pokazujące w akcji ukraiński czołg Leopard 2A6, który trafił na front w ramach wsparcia z Zachodu. W jednej z bitew poradził sobie z dwoma czołgami należącymi do Rosjan, udowadniając, że jest jedną z najlepszych tego typu maszyn, jakie obecnie walczą w Ukrainie.

Widowiskowe starcie Leoparda 2A6 z dwoma czołgami w okolicach Zaporoża zostało zarejestrowane przez jeden z ukraińskich dronów. Chociaż doszło do niego jeszcze w czerwcu, do tej pory film nie był publikowany.

Leopard 2A6 vs dwa rosyjskie czołgi

Wygląda na to, że Leopard 2A6 starł się tutaj z dwoma wrogimi T-80BV. W wyniku bitwy jeden rosyjski czołg został trafiony i uszkodzony, a finalnie obydwa wycofały się ze swoich pozycji.

Nie jest jasne, czy Leopard 2A6 miał jakiekolwiek wsparcie, ale to nie pierwszy raz, kiedy pojawia się w roli pogromcy Rosjan. Jest najnowocześniejszym czołgiem w służbie sił zbrojnych Ukrainy. Został opracowany na początku XXI w., a zaprezentowany w 2007 r. Na współczesnym polu bitwy jest ceniony zarówno za wysoki stopień ochrony zapewniany załodze, jak i za duże zdolności ofensywne. Z tych powodów jest jedną z maszyn biorących udział w kontrofensywie i wystawianych przez Ukraińców w pierwszej linii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leopard 2A6 zachwalany przez Ukraińców

Portal Defense Express powołuje się na rozmowy z ukraińskimi żołnierzami i wylicza największe zalety tej konstrukcji. To m.in. świetna zwrotność, w osiągnięciu której nie przeszkodziła masa Leoparda 2A6 przekraczająca 62 t. Wynika ona z zastosowanego pancerza o dużej trwałości. Na jednym z wcześniejszych nagrań z frontu mogliśmy zobaczyć, jak Leopard 2A6 przetrwał trafienia dwoma przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. Jego załoga przetrwała bez obrażeń.

Ukraińcy korzystający z Leopardów 2A6 powiedzieli dziennikarzom Defense Express, iż są to czołgi zapewniające "po prostu wspaniałą optykę", która pozwala wyraźnie widzieć cele w odległości nawet 4-5 km.

Wyróżnili też doskonałe działanie stabilizatora armaty. Tu warto dodać, że względem poprzedniej wersji tego czołgu zastosowano też zmodernizowany system kierowania ogniem oraz działo kal. 120 mm L/55. Przesiadka z krótszego L/44 pozwoliła osiągnąć wyższą prędkość pocisków i zapewnić większą siłę ognia. Leopard 2A6 bez trudu radzi sobie z przebijaniem pancerzy rosyjskich czołgów. Tym bardziej, że w większości są to stare konstrukcje z czasów ZSRR.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie