Trwa ładowanie...

Zbliża się noc spadających gwiazd. Kiedy oglądać rój Camelopardalidów?

Zbliża się noc spadających gwiazd w maju, czyli maksimum roju Camelopardalidów, a warunki atmosferyczne będą sprzyjać oglądaniu tego niezwykłego widowiska. Kiedy i w jakich godzinach poszukiwać spadających gwiazd nad Polską? Podpowiadamy.

Share
Noc spadających gwiazd już w ten weekend
Noc spadających gwiazd już w ten weekendŹródło: Pexels
d1d4t84

Maj to doskonały czas dla wszystkich miłośników astronomii: w tym miesiącu możemy obserwować liczne przeloty satelitów StarlinkISS nad Polską, a w najbliższych dniach czeka nas również pełnia Superksiężyca

To jednak nie koniec atrakcji, bo w maju będzie miała miejsce również niezwykła noc spadających gwiazd. A to za sprawą roju Camelopardalidów, którego maksimum przypadnie na noc z 23 na 24 maja. Tej nocy na niebie będzie można obserwować nawet 300-400 "spadających gwiazd" na godzinę. 

Jak oglądać rój Camelopardalidów?

Zjawiskowy rój Camelopardalidów może być znacznie liczniejszy niż popularne Perseidy, które możemy obserwować w sierpniu. Należy mieć na uwadze, że nie da się przewidzieć, jak aktywny będzie rój w tym roku - w 2014 można było obserwować tylko 17 "spadających gwiazd na godzinę". 

d1d4t84

Wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie sprzyjać obserwacjom, ponieważ zapowiada się bezchmurne niebo. Księżyc będzie znajdował się wtedy w ostatniej kwadrze, tuż przed pełnią, więc jego jasność nie powinna aż tak wpłynąć na widoczność "spadających gwiazd". 

Dla najlepszej widoczności warto udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł, a najlepiej sprawdzić aktualne "zanieczyszczenie" światłem w swojej okolicy np. z pomocą aplikacji Light Pollution Map. Dobrze wybrać miejsce na wzniesieniu lub płaskim terenie, gdzie drzewa lub budynki nie będą nam zasłaniać nocnego nieba. 

Zobacz: PGZ: PIT- RADWAR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1d4t84

Podziel się opinią

Share
d1d4t84
d1d4t84
Więcej tematów