Zbliża się burza magnetyczna. Nowe dane wskazują, że jej siła będzie słabsza niż przewidywano

Zbliża się burza magnetyczna. Nowe dane wskazują, że jej siła będzie słabsza niż przewidywano

Zbliża się burza magnetyczna. Nowe dane wskazują, że jej siła będzie słabsza niż przewidywano
Źródło zdjęć: © NASA
Joanna Sosnowska
20.11.2016 15:59, aktualizacja: 21.11.2016 10:23

21 listopada naukowcy spodziewają się burzy magnetycznej. Jej konsekwencje możemy odczuć tu na Ziemi.

W poniedziałek 21 listopada nad Ziemią znajdzie się dziura koronalna, czyli ciemniejszy obszar w koronie słonecznej. To właśnie on jest źródłem wiatru słonecznego o dużej prędkości. Wyrzuty masy ze Słońca powodują nagłą zmianę magnetosfery Ziemi, czyli wspomnianą już burzę magnetyczną.

Naukowcy spodziewali się, że może być ona odczuwalna także przez ludzi. W świetle nowych danych okazuje się jednak, że będzie ona słabsza, niż przewidywano. Możliwe odczuwane przez niektórych ludzi jej skutki to rozdrażnienie, ból głowy, problemy ze snem lub z koncentracją.

288902041508849722
© SPACE WEATHER PREDICTION CENTER | SPACE WEATHER PREDICTION CENTER

Burza może zakłócać systemy telekomunikacyjne i satelitarne. A to oznacza, że nasza nawigacja (GPS), smartfony i inne urządzenia elektroniczne mogą mieć problemy z działaniem. Amerykańskie Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej przewiduje, że mogą wystąpic niedogodności związane z nawigacją satelitarną. Ale poza tym stkutki burzy nie powinny być dla nas specjalnie odczuwalne.

A przynajmniej - nie powinny być odczuwalne tym razem. Naukowcy są bowiem zgodni co do tego, że wystarczająco silna burza magnetyczna mogłaby być opłakana w skutkach. Spowodowałaby np. wyłączenie sieci energetycznej, a efekty takiej awarii byłyby już bardzo poważne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)