Trwa ładowanie...
ycipk-1v37tx

Zaskakujący poziom tlenu na Marsie. Naukowcy oszołomieni odkryciem

Naukowcy NASA zaobserwowali dziwne odczyty dotyczące zmian poziomu tlenu na Marsie. Do odkrycia doszło dzięki łazikowi Curiosity, który przeprowadził sezonowe pomiary poziomu gazów w kraterze Gale.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przełomowe odkrycie na Marsie
Przełomowe odkrycie na Marsie (iStock.com)
ycipk-1v37tx

Naukowcy NASA przyznają, że pierwszy raz widzą odczyty tego typu i nie są w stanie powiedzieć, co wywołało fluktuację (niedające się przewidzieć odchylenie) poziomu tlenu.

- Po raz pierwszy to zobaczyliśmy, to było po prostu oszałamiające - powiedział Sushil Atreya, profesor klimatu i nauk o kosmosie na University of Michigan w Ann Arbor.

Naukowcy wciąż nie rozwiązali zagadki metanu na Czerwonej Planecie, a tymczasem Mars przygotował kolejną tajemnicę. Poziom tlenu na planecie zdaje się wzrastać i opadać w sposób przypadkowy, czego nie pojmują badacze. Gazy odkryte na planecie - azot i argon - zachowują się w sposób przewidywalny przez cały rok.

ycipk-1v37tx

Zobacz też: NASA pokazała nowe zdjęcie z Marsa

Naukowcy byli przekonani, że poziom tlenu będzie zachowywał się z podobną stabilnością, ale ogromnym zaskoczeniem było, że ilość gazu w atmosferze rośnie wiosną i latem. Odkrycie sugeruje, że tlen jest wytwarzany a następnie usuwany z powietrza.

Naukowcy byli tym faktem na tyle zaskoczeni, że nie wierzyli początkowo w poprawność działania przyrządów pomiarowych. Po dokładnym ich sprawdzeniu okazało się się, że nie ma mowy o błędzie pomiarowym.

ycipk-1v37tx

- Staramy się to wyjaśnić - powiedziała Melissa Trainer, planetolog z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland, która kierowała badaniami. - Musi być jakieś źródło chemiczne wytwarzające tlen i pochłaniacz, których nie możemy jeszcze wyjaśnić.

Naukowcy spekulują, że podobieństwo między tajemnicą marsjańskiego metanu i marsjańskiego tlenu może być czymś więcej niż tylko przypadkiem. Możliwe, że obie mają tę samą, jeszcze niezidentyfikowaną przyczynę.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1v37tx

ycipk-1v37tx
ycipk-1v37tx