Dziwne odkrycie łazika Curiosity. Błyszczący obiekt na powierzchni Marsa

Dziwne odkrycie łazika Curiosity. Błyszczący obiekt na powierzchni Marsa

Dziwne odkrycie łazika Curiosity. Błyszczący obiekt na powierzchni Marsa
Źródło zdjęć: © NASA/JPL-Caltech/LANL
Arkadiusz Stando
03.12.2018 09:17, aktualizacja: 03.12.2018 09:38

Ostatnimi czasy naukowcy z NASA opiekujący się łazikiem Curiosity mieli sporo problemów. Przez ponad 40 dni maszyna znajdująca się na Marsie nie odpowiadała. Maszyna szybko po odzyskaniu sprawności "odwdzięczyła się" naukowcom za ich cierpliwość.

Podczas 2245 Sol (dnia marsjańskiego) łazik Curiosity odkrył na Marsie niespotykany obiekt. Wyraźnie tam nie pasuje, bo wyróżnia się spośród pylistego, matowego otoczenia - błyszczy. Zespół nadzorujący pracę maszyny twierdzi, że może to być meteoryt. Na dziś to jedyne potencjalne wyjaśnienie. O swoim odkryciu poinformowali na oficjalnym blogu misji Curiosity.

Jednak wygląd to nie wszystko, dopiero analizy chemiczne dadzą odpowiedź na pytanie, czym jest nazwany przez naukowców "Little Colonsay". Łazik Curiosity posiada specjalny zestaw instrumentów do takich badań. "ChemCam" posiada kamerę, spektografy i lasery, które pomagają naukowcom zbadać dokładny skład marsjańskich skał i gleby. Tym razem podejmie się innego zadania - sprawdzi czy nowo odkryty obiekt jest meteorytem.

Już kiedyś naukowcy z NASA zauważyli błyszczące obiekty na powierzchni Marsa. Ta zagadka z 2012 roku rozwiązała się szybciej, niż się spodziewali. Okazało się, że była to część tworzywa sztucznego, należąca do łazika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)