Zaskakujące odkrycie dotyczące os - są mądrzejsze niż myśleliśmy

Jak wynika z badań Uniwersytetu w Michigan, osy potrafią wyciągać logiczne wnioski na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń. Przebadano, także pszczoły - w tym przypadku rezultaty nie były tak obiecujące.

Zaskakujące odkrycie dotyczące os - są mądrzejsze niż myśleliśmy
Źródło zdjęć: © iStock.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan badając zachowania os z gatunku klecanki rdzaworożnej, odkryli, że są one w stanie uczyć się na podstawie wcześniejszych doświadczeń i wyciągać wnioski na temat nieznanych dotychczas sytuacji. Ten proces uczenia się nazywany jest wnioskowaniem przechodnim. Polega ono na tym, że osy wiedząc, że A jest lepsze od B, a B lepsze od C, są w stanie wywnioskować, że A jest lepsze od C.

Obraz
© 123RF

Przez lata uważano, że wnioskowanie logiczne jest wyjątkowe dla ludzi, jednak podobne zachowania zauważono również u niektórych kręgowców – małp, ptaków czy ryb. Badania prowadzone na Uniwersytecie w Michigan po raz pierwszy pokazały, że również bezkręgowce – a dokładnie osowate – potrafią uczyć się w ten sposób.

Podobne badania były przeprowadzane także na pszczołach, jednak wyniki nie wykazały tak zaawansowanych procesów myślowych. Naukowcy uważają, że wynika to z tego, że osy mają bardziej skomplikowaną strukturę społeczną. U pszczół mamy do czynienia z jedną królową oraz szeregiem robotnic, które mają jednakową pozycję w hierarchii.

Z kolei w roju os występuje wiele samic, które nieustannie walczą o dominację. Dzięki wnioskowaniu przechodniemu, osy mogą szybciej podejmować decyzje i lepiej rozumieć relacje panujące w gnieździe. Kolejnym krokiem ma być badanie, jak wnioskowanie przechodnie wpływa na podejmowanie przez poszczególne osy decyzji, z którymi osobnikami warto walczyć o pozycję w gnieździe, a z którymi lepiej nie podejmować rywalizacji.

Inne badania pokazały, że osy posiadają również bardzo dobrą i długą pamięć, co wpływa na ich zachowania oraz decyzyjność. Udowodniono również, że osy potrafią rozpoznawać znajome osobniki, a także zachowywać się agresywniej w stosunku do obcych.

Pełen raport z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Michigan można przeczytać tutaj.

wiadomościpszczołyosy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)