Zajrzeli do rosyjskiego drona. Wcześniej czegoś takiego nie widzieli

Zajrzeli do rosyjskiego drona. Wcześniej czegoś takiego nie widzieli

Tajemniczy dron Rosjan znaleziony przez Ukraińców
Tajemniczy dron Rosjan znaleziony przez Ukraińców
Źródło zdjęć: © Defence Blog
Norbert Garbarek
26.03.2024 09:54, aktualizacja: 26.03.2024 10:05

W ręce Ukraińców wpadł tajemniczy dron kamikadze opracowany przez Rosyjskie Regionalne Przedsiębiorstwo Przemysłowe – podaje portal Defence Blog. Wyjaśniamy, co wiadomo na temat tej niespotykanej wcześniej na froncie konstrukcji.

Ukraińcy nie pierwszy raz przechwytują rosyjską broń w prawie doskonałym stanie. Dzięki temu w ostatnim czasie armii obrońców udało się ustalić, że agresor wykorzystuje w niektórych bombach części z domowych akcesoriów AGD – jak było to w przypadku biurkowego wentylatora w bombie z rodziny FAB.

Innym razem Ukraińcy ustalili, że w nowych dronach Shahed znajduje się kamera i modem 4G do prowadzenia obserwacji w czasie rzeczywistym. Dość wspomnieć, że ostatnie eksperymenty Rosjan w kontekście ulepszania bezzałogowców ujrzały światło dzienne również dzięki przechwyceniu jednej z maszyn, w której to zidentyfikowano długi na 10 km światłowód przeznaczony do usprawnienia komunikacji na linii dron-pilot.

Teraz natomiast armia ukraińska przechwyciła tajemniczego drona opracowanego przez jedno z rosyjskich przedsiębiorstw. Jednocześnie jest to konstrukcja, której dotąd obrońcy nie pokazywali na jakichkolwiek nagraniach lub zdjęciach z frontu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tajemniczy dron Rosjan

Co więc wiadomo o bezzałogowcu, który w niemal nienaruszonym stanie wpadł w ręce Ukraińców? Defence Blog zwraca przede wszystkim uwagę na jego niekonwencjonalną konstrukcję w konfiguracji kaczki i futurystyczny wygląd – przednie skrzydła mają w tej broni mniejszą rozpiętość niż tylne. Z przodu (w nosie) znalazły się natomiast dwa silniki elektryczne o nieznanej mocy.

Tajemniczy dron w układzie kaczki znaleziony przez Ukraińców
Tajemniczy dron w układzie kaczki znaleziony przez Ukraińców© Defence Blog

Tajemnicą w kontekście tego bezzałogowca pozostaje też przenoszony przez niego ładunek. Defence Blog zauważa też, że konstrukcja (modułowa) została zbudowana z wykorzystaniem lekkich materiałów "przy użyciu komercyjnych technik produkcyjnych". Jednocześnie broń – jak czytamy – ma przypominać zestaw konstrukcyjny dla dzieci, który składa się z kilku różnych elementów.

Ukraińcy nie informują, jakie są szczegóły dotyczące rosyjskiego bezzałogowca i gdzie jest on rozmieszczony na froncie. Jeśli jednak został on wykorzystany z użyciem lekkich materiałów, można przyjąć, że tajemnicza konstrukcja jest przeznaczona do atakowania celów znajdujących się w stosunkowo bliskiej odległości od miejsca wystrzelenia (w porównaniu z zaawansowanymi i dużymi konstrukcjami docierającymi na kilkaset kilometrów).

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie