Zagadka sprzed 230 lat. Naukowcy nie wiedzą, co oznacza napis
Tekst sprzed 230 lat nie wydaje się aż tak stary, ale mimo to naukowcy mają problem z jego rozszyfrowaniem. Liczą więc na pomoc amatorów. Pasjonaci dawnych języków mogą zgarnąć przyjemną sumkę, a przy okazji dokonać ważnego naukowego odkrycia.
"Dotąd nikt nie był w stanie zrozumieć znaczenia napisu, który odnaleziono kilka lat temu na skale w pobliżu miejscowości Plougastel w Bretanii" - informuje serwis rp.pl, cytując BBC.
Tekst, składający się z 20 linijek, zawiera dwie daty - 1786 i 1787 - co pozwala mniej więcej określić, kiedy powstał. Oprócz tego autorzy tajemniczego wpisu zamieścili obraz statku i serce z krzyżem.
Naukowcy podejrzewają, że tekst napisano w języku starobretońskim bądź baskijskim. Eksperci jednak rozkładają ręce i nie są w stanie przetłumaczyć wpisu. Zwrócono się więc o pomoc do zwykłych ludzi.
Zobacz też: Jedyny w Polsce reaktor jądrowy. Byliśmy w środku
Badacze wierzą, że być może na świecie są gdzieś amatorzy dawnych języków, którzy przyczynią się do rozszyfrowania zagadki. Ci, których interpretacja będzie najbardziej przekonująca, otrzymają nagrodę w wysokości 2 tys. euro. 8,5 tys. zł to przyjemna kwota, ale chyba zwycięzcę bardziej cieszyć będzie fakt, że dokonał czegoś, przy czym specjaliści rozłożyli ręce.
Niezrozumiałe teksty mogą kojarzyć nam się z kulturami i językami, które odeszły. Ale problemy niekoniecznie sprawiać muszą dawne cywilizacje. Jakiś czas temu NASA poszukiwała osób, które znają język programowania z lat... 50. i 60.!
Właśnie taki niezbędny jest do kontroli nad sondami, które w swoją misję ruszyły w latach 70. Ich radioizotopowe generatory termoelektryczne wyczerpią się dopiero w okolicach 2020. Do tego czasu niezbędny jest więc ktoś, kto biegły jest w Fortranie, Algolu czy Asemblerze. Dotychczasowi pracownicy posługujący się starymi kodami po prostu zaczęli odchodzić na emerytury.