Zagadka sprzed 230 lat. Naukowcy nie wiedzą, co oznacza napis

Zagadka sprzed 230 lat. Naukowcy nie wiedzą, co oznacza napis

Zagadka sprzed 230 lat. Naukowcy nie wiedzą, co oznacza napis
Źródło zdjęć: © YouTube
Adam Bednarek
10.05.2019 13:57, aktualizacja: 10.05.2019 14:25

Tekst sprzed 230 lat nie wydaje się aż tak stary, ale mimo to naukowcy mają problem z jego rozszyfrowaniem. Liczą więc na pomoc amatorów. Pasjonaci dawnych języków mogą zgarnąć przyjemną sumkę, a przy okazji dokonać ważnego naukowego odkrycia.

"Dotąd nikt nie był w stanie zrozumieć znaczenia napisu, który odnaleziono kilka lat temu na skale w pobliżu miejscowości Plougastel w Bretanii" - informuje serwis rp.pl, cytując BBC.

Tekst, składający się z 20 linijek, zawiera dwie daty - 1786 i 1787 - co pozwala mniej więcej określić, kiedy powstał. Oprócz tego autorzy tajemniczego wpisu zamieścili obraz statku i serce z krzyżem.

Naukowcy podejrzewają, że tekst napisano w języku starobretońskim bądź baskijskim. Eksperci jednak rozkładają ręce i nie są w stanie przetłumaczyć wpisu. Zwrócono się więc o pomoc do zwykłych ludzi.

Badacze wierzą, że być może na świecie są gdzieś amatorzy dawnych języków, którzy przyczynią się do rozszyfrowania zagadki. Ci, których interpretacja będzie najbardziej przekonująca, otrzymają nagrodę w wysokości 2 tys. euro. 8,5 tys. zł to przyjemna kwota, ale chyba zwycięzcę bardziej cieszyć będzie fakt, że dokonał czegoś, przy czym specjaliści rozłożyli ręce.

Niezrozumiałe teksty mogą kojarzyć nam się z kulturami i językami, które odeszły. Ale problemy niekoniecznie sprawiać muszą dawne cywilizacje. Jakiś czas temu NASA poszukiwała osób, które znają język programowania z lat... 50. i 60.!

Właśnie taki niezbędny jest do kontroli nad sondami, które w swoją misję ruszyły w latach 70. Ich radioizotopowe generatory termoelektryczne wyczerpią się dopiero w okolicach 2020. Do tego czasu niezbędny jest więc ktoś, kto biegły jest w Fortranie, Algolu czy Asemblerze. Dotychczasowi pracownicy posługujący się starymi kodami po prostu zaczęli odchodzić na emerytury.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)