Zaćmienie Słońca widziane z kosmosu. Niesamowite zdjęcia astronautów
Obrączkowe zaćmienie Słońca miało miejsce 21 czerwca, jednak niestety nie było ono dobrze widoczne nad Polską. "Pierścień ognia" najłatwiej było zobaczyć z Afryki i Azji, ale widok z kosmosu był równie spektakularny. Dowodem na to są zdjęcia astronautów.
Obrączkowe zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc zasłania Słońce nad Ziemią. Jednak w przeciwieństwie do całkowitego zaćmienia - w tym wypadku, nasz naturalny satelita nie znajduje się na tyle blisko Ziemi, by całkowicie zasłonić tarczę słoneczną.
Zamiast tego cienki pierścień tarczy pozostaje widoczny wokół Księżyca, stąd nazwa zjawiska. Z kosmosu jednak obrączkowe zaćmienie wygląda bardzo podobnie do całkowitego, a astronauci i satelity mogą dostrzec to zjawisko, szukając okrągłego cienia na powierzchni Ziemi.
- Super fajny widok pierścieniowego zaćmienia Słońca, które przeleciało obok naszej prawej burty, kiedy byliśmy nad Chinami - napisał na Twitterze astronauta NASA, Chris Cassidy. Zażartował również, że jest to świetny prezent na Dzień Ojca, który w USA obchodzony jest 21 czerwca.
Cassidy uchwycił cień na Ziemi, kiedy ISS znajdowała się ok. 400 km nad powierzchnią naszej planety. Z kolei rosyjski satelita meteorologiczny Elektro-L nr 2, krążący w odległości 36 tys. km od Ziemi, zauważył niesamowitą grę cieni.
Inne satelity pogodowe również brały udział w akcji obserwującej zaćmienie. Japoński satelita Himawari-8 i europejski Meteosat-8 podążały za cieniem Księżyca w Azji i Afryce.