Zaćmienie Słońca widziane z kosmosu. Niesamowite zdjęcia astronautów

Zaćmienie Słońca widziane z kosmosu. Niesamowite zdjęcia astronautów
Źródło zdjęć: © Getty Images

23.06.2020 09:01, aktual.: 23.06.2020 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obrączkowe zaćmienie Słońca miało miejsce 21 czerwca, jednak niestety nie było ono dobrze widoczne nad Polską. "Pierścień ognia" najłatwiej było zobaczyć z Afryki i Azji, ale widok z kosmosu był równie spektakularny. Dowodem na to są zdjęcia astronautów.

Obrączkowe zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc zasłania Słońce nad Ziemią. Jednak w przeciwieństwie do całkowitego zaćmienia - w tym wypadku, nasz naturalny satelita nie znajduje się na tyle blisko Ziemi, by całkowicie zasłonić tarczę słoneczną.

Zamiast tego cienki pierścień tarczy pozostaje widoczny wokół Księżyca, stąd nazwa zjawiska. Z kosmosu jednak obrączkowe zaćmienie wygląda bardzo podobnie do całkowitego, a astronauci i satelity mogą dostrzec to zjawisko, szukając okrągłego cienia na powierzchni Ziemi.

- Super fajny widok pierścieniowego zaćmienia Słońca, które przeleciało obok naszej prawej burty, kiedy byliśmy nad Chinami - napisał na Twitterze astronauta NASA, Chris Cassidy. Zażartował również, że jest to świetny prezent na Dzień Ojca, który w USA obchodzony jest 21 czerwca.

Cassidy uchwycił cień na Ziemi, kiedy ISS znajdowała się ok. 400 km nad powierzchnią naszej planety. Z kolei rosyjski satelita meteorologiczny Elektro-L nr 2, krążący w odległości 36 tys. km od Ziemi, zauważył niesamowitą grę cieni.

Inne satelity pogodowe również brały udział w akcji obserwującej zaćmienie. Japoński satelita Himawari-8 i europejski Meteosat-8 podążały za cieniem Księżyca w Azji i Afryce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także