ycipk-1vqles

Żaba ze świńskim nosem. Zobacz zdjęcia nietuzinkowego płaza

Naukowcy zaobserwowali niezwykły gatunek żaby występujący w górach w Indiach. Ma błyszczącą, purpurową skórę, jasnoniebieski pierścień wokół oczu i świński nos.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nietuzinkowa fioletowa żaba
Nietuzinkowa fioletowa żaba (Wikimedia Commons CC BY-SA)
ycipk-1vqles

Nasikabatrachus bhupathi, czyli fioletowa żaba Bhupathy została odkryta zaledwie dwa lata temu, ale do dzisiaj stanowi rzadki okaz, który niewątpliwie przyciąga uwagę.

Chociaż jej wygląd może wydawać się dziwny, to jest wynikiem zmian ewolucyjnych, dzięki którym płaz jest doskonale przystosowany do panujących wokół warunków. Małe oczy, długi pysk i krótkie kończyny pomagają żabie przetrwać pod ziemią.

ycipk-1vqles
Wikimedia Commons CC BY-SA
Podziel się

Co ciekawe, fioletowa żaba wykorzystuje swój długi język, wysuwający się ze spiczastego pyska, do łapania mrówek i termitów. Fioletowa żaba Bhupathy jest drugim członkiem rodziny, do którego należy także inna żaba - N. sahyadrensis, odnaleziona w Indiach w 2003 roku.

Zobacz też: Zabójczy patogen w Europie

ycipk-1vqles

Fioletowa żaba poza wyglądem jest wyjątkowa jeszcze pod innym względem. Kiedy zaczyna się w Indiach pora monsunowa, samce zaczynają głośno dzwonić spod piasku w górskich potokach. Następnie łączą się z samicami w strumieniach, gdzie te składają zapłodnione jaja.

Po wykluciu kijanki, inaczej niż u innych żab, przylegają do skał koło wodospadów i żerują na glonach z pomocą małych zębów. Po zakończeniu okresu larwalnego żaby opuszczają powierzchnię i resztę życia spędzają pod ziemią.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1vqles

ycipk-1vqles
ycipk-1vqles