X-37B pobił kolejny rekord. Oto tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

X‑37B pobił kolejny rekord. Oto tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

X-37B pobił kolejny rekord. Oto tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Arkadiusz Stando
29.08.2019 09:42, aktualizacja: 01.09.2019 14:05

X-37B to jeden z najważniejszych i najbardziej utajnionych projektów DARPA. Podczas misji Orbital Test Vehicle (OTV-5), wahadłowiec pobił rekord najdłużej przebywającego na orbicie promu kosmicznego. Przebił barierę 719 dni.

Poprzedni rekord również należał do X-37B. Maszyna ustanowiła go podczas misji OTV-3, która rozpoczęła się 11 grudnia 2012 roku. Wahadłowiec spędził wówczas na orbicie 717 dni, 20 godzin i 42 minuty. Dziś tworzony przez DARPA bezzałogowy prom kosmiczny ustanawia nowy rekord.

X-37B co tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych robi w kosmosie?

Według ujawnionych niedawno informacji, X-37B ma zdolność do błyskawicznej zmiany orbity z kołowej na eliptyczną. Statek może przemieszczać się po bliskiej przestrzeni kosmicznej, pod poziomem satelitów. W ten sposób jest między innymi bardzo trudny do wyśledzenia - twierdzą amerykanie.

Innego zdania może być każdy, kto widział, czego potrafi dokonać nawet astronom amator. Holender samodzielnie wyśledził tajny projekt Stanów Zjednoczonych na orbicie Ziemi. Nie na długo, ale to i tak spore osiągnięcie.

Według Sił Powietrznych USA, misja OTV-5 polega na testowaniu wytrzymałości technologii kosmicznych wielokrotnego użytku dla maszyn bezzałogowych. Na pokładzie wahadłowca ma znajdować się eksperymentalne urządzenie Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader (ASETS-II). To narzędzie ma służyć do wytwarzania mikrograwitacji.

Nie wiadomo, kiedy misja OTV-5 zostanie zakończona, a X-37B opuści orbitę i wyląduje z powrotem na Ziemi. Poprzednie misje X-37B - OTV-1, OTV-2, OTV-3 i OTV-4 trwały kolejno 224, 468, 675 i 718 dni - za każdym razem prom pozostawał dłużej na orbicie niż poprzednik. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych mają dwa pojazdy X-37B zbudowane przez Boeinga. Każdy z nich ma 8,8 metra długości i 2,9 m wysokości, a rozpiętość skrzydeł wynosi prawie 4,6 m.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)