X‑37B pobił kolejny rekord. Oto tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych
X-37B to jeden z najważniejszych i najbardziej utajnionych projektów DARPA. Podczas misji Orbital Test Vehicle (OTV-5), wahadłowiec pobił rekord najdłużej przebywającego na orbicie promu kosmicznego. Przebił barierę 719 dni.
Poprzedni rekord również należał do X-37B. Maszyna ustanowiła go podczas misji OTV-3, która rozpoczęła się 11 grudnia 2012 roku. Wahadłowiec spędził wówczas na orbicie 717 dni, 20 godzin i 42 minuty. Dziś tworzony przez DARPA bezzałogowy prom kosmiczny ustanawia nowy rekord.
X-37B co tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych robi w kosmosie?
Według ujawnionych niedawno informacji, X-37B ma zdolność do błyskawicznej zmiany orbity z kołowej na eliptyczną. Statek może przemieszczać się po bliskiej przestrzeni kosmicznej, pod poziomem satelitów. W ten sposób jest między innymi bardzo trudny do wyśledzenia - twierdzą amerykanie.
Zobacz też wideo: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych
Innego zdania może być każdy, kto widział, czego potrafi dokonać nawet astronom amator. Holender samodzielnie wyśledził tajny projekt Stanów Zjednoczonych na orbicie Ziemi. Nie na długo, ale to i tak spore osiągnięcie.
Według Sił Powietrznych USA, misja OTV-5 polega na testowaniu wytrzymałości technologii kosmicznych wielokrotnego użytku dla maszyn bezzałogowych. Na pokładzie wahadłowca ma znajdować się eksperymentalne urządzenie Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader (ASETS-II). To narzędzie ma służyć do wytwarzania mikrograwitacji.
Nie wiadomo, kiedy misja OTV-5 zostanie zakończona, a X-37B opuści orbitę i wyląduje z powrotem na Ziemi. Poprzednie misje X-37B - OTV-1, OTV-2, OTV-3 i OTV-4 trwały kolejno 224, 468, 675 i 718 dni - za każdym razem prom pozostawał dłużej na orbicie niż poprzednik. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych mają dwa pojazdy X-37B zbudowane przez Boeinga. Każdy z nich ma 8,8 metra długości i 2,9 m wysokości, a rozpiętość skrzydeł wynosi prawie 4,6 m.