Trwa ładowanie...

X-37B przyłapany na orbicie. Tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

Holenderski astronom-amator uchwycił na zdjęciu tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych X-37B. Ten pojazd należy do Amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności i chociaż mówi się o nim od lat, to nadal niewiele wiadomo.
Share
X-37B przyłapany na zdjęciach
X-37B przyłapany na zdjęciachŹródło: Wikimedia Commons CC0
dxx72ex

X-37B to jedna z bardziej tajemniczych maszyn, jakie Amerykanie wysyłają na orbitę Ziemi. Istnieją tylko dwa egzemplarze tego wahadłowca. Każdy z nich spędził już w przestrzeni kosmicznej ponad tysiąc dni.

Aktualnie, od 7 września 2017 na orbicie Ziemi znajduje się pierwszy egzemplarz X-37B. Został wyniesiony przez rakietę Falcon 9 od SpaceX. To jest już jego trzeci lot kosmiczny, który trwa już 657 dni! To naprawdę długo, jak na kosmiczne warunki.

Co X-37B robi w kosmosie? Tajna misja USA

X-37B służy do testowania przeróżnych technologii kosmicznych. Wahadłowiec spędza na robicie setki dni, co może sugerować, że USA sprawdza przede wszystkim wytrzymałość swoich innowacyjnych rozwiązań. Z pewnością testom podlegają urządzenia, które zostały zaprojektowane z myślą o lotach na Księżyc i Marsa.

dxx72ex

Wideo: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

Amerykanie nie potwierdzają, ale według plotek, na pokładzie X-37B znajdują się aktualnie sprzęty takie jak systemy osłon termicznych, systemy podtrzymywania życia czy inne, nieznane układy elektroniczne.

Zobacz też: AS-12 Łoszarik – supertajny okręt podwodny z Rosji. To on odetnie nam internet

dxx72ex

Amator uchwycił X-37B na orbicie

Holenderski astronom, Ralph Vandeberg, od dawna poszukiwał tajemniczej maszyny na orbicie. Nie jest to najprostsze zadanie, bo wahadłowiec często zmienia wysokość. X-37B został jednak odnaleziony, a wystarczył do tego 10-calowy teleskop.

   R. Vangebergh
Źródło: R. Vangebergh

Na blogu Ralpha Vandeberga znajdziecie wiele różnych ciekawych fotografii. Pewnego razu astronomowi udało się uchwycić nawet astronautów podczas spaceru kosmicznego.

dxx72ex

Kosmiczny samolot X-37B pobił własny rekord

dxx72ex

Podziel się opinią

Share
dxx72ex
dxx72ex
Więcej tematów