Wystrzelił jak z armaty. Pulsar mknie po galaktyce

Wystrzelił jak z armaty. Pulsar mknie po galaktyce

Wystrzelił jak z armaty. Pulsar mknie po galaktyce
Źródło zdjęć: © NASA | Jayanne English
Grzegorz Burtan
27.03.2019 10:21

Nazywa się PSR J0002+6216 i porusza się szybciej niż 99 proc. zaobserwowanych obiektów swojego rodzaju. Konkretnie, jego prędkość wynosi ok. 4 miliony kilometrów na godzinę. Nie wiadomo, skąd ten pulsar osiągnął tak zawrotną prędkość, ale naukowcy mają swoje podejrzenia.

Obiekt odkryto w 2017 roku. Pulsar PSR J0002+6216 znajduje się około 6,5 miliona lat świetlnych od Ziemi. Odkrycia dokonano przy pomocy Fermi Gamma-ray Space Telescope. To kosmiczne obserwatorium promieniowania gamma. Przy jego budowanie współpracowały NASA, Departament Energii USA oraz agencje rządowe z Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Szwecji. Wydatna była również pomoc obserwatorium radioastronomiczne Very Large Array, znajdującego się w Socorro, w stanie Nowy Meksyk w USA.

Pulsary to bardzo gęste gwiazdy neutronowe. Zazwyczaj powstają w wyniku wybuchu gwiazd typu supernowa. Potrafią obracać się do kilku tysięcy razy na sekundę, a można je zaobserwować tylko wtedy, gdy wiązki elektromagnetyczne pulsara są zwrócone w kierunku Ziemi.

Zgodnie z jego hipoteza, dużą prędkość PSR J0002+6216 zawdzięcza supernowej, z której powstał. Prawdopodobnie powłoka podziała jak lufa armatnia, która najpierw nadała pędu pulsarowi, a ten ostatecznie przebił się przez jej powłokę jak kula armatnia. Obserwowany układ pochodzi z okresu 10 tysięcy lat po wybuchu.

Pulsar zostawia po sobie ślad gwiazdy, z której powstał. Z czasem jednak ochłodzi się i jego dalsza obserwacja nie będzie możliwa. Teraz jednak jeszcze można go obserwować, podobnie jak ślad, który zostawia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (207)