Wyjątkowe miejsce na Ziemi, którego nie dotyczy ocieplenie klimatu. Jest tam coraz zimniej

Wyjątkowe miejsce na Ziemi, którego nie dotyczy ocieplenie klimatu. Jest tam coraz zimniej03.07.2020 14:32
Wyjątkowe miejsce na Ziemi, którego nie dotyczy ocieplenie klimatu. Jest tam coraz zimniej
Źródło zdjęć: © NOAA

Naukowcy uważają, że emisja gazów cieplarnianych wpływa na drastyczny wzrost temperatur na całym świecie. Najnowsze badania wskazują jednak, że jest jedno miejsca na środku Oceanu Atlantyckiego, które z roku na rok robi się coraz zimniejsze.

"Cold blob", jak nazywają miejsce naukowcy, to niewielka plama na środku Oceanu Atlantyckiego, która powstała w 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że opiera się wszelkim trendom związanym z ociepleniem klimatu. Prawdopodobne przyczyny tego zjawiska zostały przedstawione na łamach "Nature Climate Change".

Zimna plama na Oceanie Atlantyckim

Zespół naukowców z Instytutu Meteorologii im. Maxa Plancka w Niemczech zastosował długoterminowe modelowanie klimatu do symulacji różnych konfiguracji, aby znaleźć odpowiedź na pytanie o potencjalne przyczyny spadku temperatury w tym miejscu.

Ich badania wskazują, że "cold blob" powstał na skutek wielu różnorodnych czynników. Najważniejszymi z nich są jednak zmieniające się prądy oceaniczne i gęste chmury, które się nad nimi gromadzą. Badacze są zdania, że efekt cieplarniany, przyczyniający się do wzrostu temperatur w innych regionach Ziemi, wywołuje również inne, złożone zjawiska. To one odpowiadają za coraz zimniejszą temperaturę "bloba" na Oceanie Atlantyckim.

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone.

- Antropogeniczna zmiana klimatu zmienia obwody systemu klimatycznego - powiedział Kristopher Karnauskas, oceanograf z University of Colorado Boulder, w rozmowie z portalem Futurism. Jego zdaniem "cold blob" jest interesującym przejawem różnorodnych i często niebezpiecznych zmian klimatu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)