Wyjątkowe miejsce na Ziemi, którego nie dotyczy ocieplenie klimatu. Jest tam coraz zimniej

Wyjątkowe miejsce na Ziemi, którego nie dotyczy ocieplenie klimatu. Jest tam coraz zimniej

Wyjątkowe miejsce na Ziemi, którego nie dotyczy ocieplenie klimatu. Jest tam coraz zimniej
Źródło zdjęć: © NOAA
Karolina Modzelewska
03.07.2020 14:32, aktualizacja: 03.07.2020 16:25

Naukowcy uważają, że emisja gazów cieplarnianych wpływa na drastyczny wzrost temperatur na całym świecie. Najnowsze badania wskazują jednak, że jest jedno miejsca na środku Oceanu Atlantyckiego, które z roku na rok robi się coraz zimniejsze.

"Cold blob", jak nazywają miejsce naukowcy, to niewielka plama na środku Oceanu Atlantyckiego, która powstała w 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że opiera się wszelkim trendom związanym z ociepleniem klimatu. Prawdopodobne przyczyny tego zjawiska zostały przedstawione na łamach "Nature Climate Change".

Zimna plama na Oceanie Atlantyckim

Zespół naukowców z Instytutu Meteorologii im. Maxa Plancka w Niemczech zastosował długoterminowe modelowanie klimatu do symulacji różnych konfiguracji, aby znaleźć odpowiedź na pytanie o potencjalne przyczyny spadku temperatury w tym miejscu.

Ich badania wskazują, że "cold blob" powstał na skutek wielu różnorodnych czynników. Najważniejszymi z nich są jednak zmieniające się prądy oceaniczne i gęste chmury, które się nad nimi gromadzą. Badacze są zdania, że efekt cieplarniany, przyczyniający się do wzrostu temperatur w innych regionach Ziemi, wywołuje również inne, złożone zjawiska. To one odpowiadają za coraz zimniejszą temperaturę "bloba" na Oceanie Atlantyckim.

- Antropogeniczna zmiana klimatu zmienia obwody systemu klimatycznego - powiedział Kristopher Karnauskas, oceanograf z University of Colorado Boulder, w rozmowie z portalem Futurism. Jego zdaniem "cold blob" jest interesującym przejawem różnorodnych i często niebezpiecznych zmian klimatu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)