Zmiany klimatu: ONZ po raz pierwszy ostrzega przed uchodźcami klimatycznymi
W najnowszym raporcie rocznym Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) po raz pierwszy uznano zmiany klimatu za czynnik, który przyczynia się do uchodźstwa i złożonych sytuacji kryzysowych.
Raport UNHCR wskazuje, że "wzajemne oddziaływanie klimatu, konfliktu, głodu, ubóstwa i prześladowań stwarza coraz bardziej złożone sytuacje kryzysowe". Chociaż jest to niewielka zmiana w stosunku do poprzednich wersji dokumentu, ONZ po raz pierwszy w taki sposób zwrócił na uchodźstwo klimatyczne.
Jest to ważny krok w kierunku poznania zagrożeń związanych ze zmianami klimatu oraz ich wpływu na różne społeczności. Organizacja wcześniej jedynie wspominała, że zmiany klimatu mogą zwiększać migracje, ale dopiero teraz wyraźnie określiła problem, jakim jest uchodźstwo klimatyczne.
Kathryn Mahon, rzeczniczka UNHCR w rozmowie z portalem "Earth" przyznała, że zmiany klimatu dotykają zwłaszcza najwrażliwsze społeczności. Cierpią głównie "ci, którzy są najbiedniejsi, najbardziej narażeni i mają najmniej środków, aby wytrzymać szoki i stresy klimatyczne”.
Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone.
Identyfikacja uchodźców klimatycznych w raporcie UNHCR nie pomaga im w żaden konkretny sposób. Wciąż obowiązująca, prawna definicja uchodźcy nie uwzględnia jeszcze kwestii klimatycznych.
- Biorąc pod uwagę obecny klimat polityczny w USA i Europie, nie sądzę, aby było miejsce na formalną zmianę tej definicji - powiedział Idean Salehyan, politolog z Uniwersytetu Teksasu w rozmowie z "Earth". Salehyan uważa jednak, że działania UNHCR i treści zawarte w raporcie mogą przynieść pozytywne rezultaty i przełożyć się na praktyczne reakcje rządzących.