Wybuch wulkanu wyłonił wraki. Pochodzą z II wojny światowej
19.10.2021 12:06, aktual.: 24.02.2022 16:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Aktywność podwodnego wulkanu wypiętrzyła część japońskiej wyspy Iwo Jima. W efekcie na powierzchnię wypłynęły statki zatopione podczas II wojny światowej.
Wszystko za sprawą erupcji wulkanu Fukutoku-Okanoba – tego samego, który dwa miesiące temu przyczynił się do powstania zupełnie nowej wyspy. Warto nadmienić, że nowe wyspy powstały w tym miejscu także w latach 1904, 1914 i 1986. Każda z nich zatonęła potem z powodu erozji wywołanej falami i prądami. Wyspa z 1986 r. zatonęła po ok. dwóch miesiącach od powstania.
Tym razem ruchy tektoniczne spowodowane aktywnością wulkanu sprawiły, że podniosła się część Iwo Jimy – wyspy, która była miejscem jednej z ważniejszych bitew wojny na Pacyfiku. Jak donosi japońska stacja telewizyjna ANN, doprowadziło to do odsłonięcia wielu wraków, które leżały dotąd pod wodą. To jak długo pozostałości statków pozostaną na powierzchni, zależy od dalszej aktywności wulkanicznej.
地殻変動で沈没船が陸上に・・・小笠原諸島で噴火相次ぐ(2021年10月17日)
Miejsce zaciętej bitwy
Bitwa o Iwo Jimę rozpoczęła się 19 lutego 1945 r. i trwała do 26 marca. Naprzeciw ok. 110 tys. żołnierzy amerykańskich stanęło wówczas ponad 20 tys. japońskich obrońców wyspy. Było to zacięte starcie, w wyniku którego zginęło aż 95 proc. Japończyków. Straty USA wyniosły nieco ponad 6,8 tys. zabitych i 19 tys. rannych.
Po bitwie Amerykanie zamierzali stworzyć na wyspie port stanowiący bazę wypadową do potencjalnej inwazji na Japonię. Według japońskiej telewizji, podczas próby budowy portu doszło do zatopienia odsłoniętych właśnie statków.