Trwa ładowanie...
dae4t2q

Wybuch w Bejrucie. Liban w żałobie po ogromnej eksplozji

Liban pogrąża się w żałobie po ogromnej eksplozji w Bejrucie, która we wtorek (4 sierpnia) zabiła co najmniej 78 osób. Ponad 4000 innych zostało rannych. Kraj pozostanie w żałobie narodowej przez trzy najbliższe dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bejrut walczy ze skutkami potężnej eksplozji w porcie
Bejrut walczy ze skutkami potężnej eksplozji w porcie (YouTube.com)
dae4t2q

W Bejrucie doszło do wstrząsającej eksplozji, która rozpoczęła się od pożaru w porcie. Prezydent Michel Aoun przyznał, że w magazynie przez co najmniej 6 lat składowane było 2750 ton niebezpiecznego azotanu amonu, który został skonfiskowany w 2013 roku.

We wtorek rozpoczęło się śledztwo w sprawie ustalenia przyczyny pożaru. Najwyższa Rada Obrony Libanu stwierdziła, że odpowiedzialnym za to grozi "maksymalny możliwy wymiar kary".

Rząd przeznaczył już 100 mld lirów (ok. 53 mld zł) z funduszu nadzwyczajnego na pomoc ofiarom tragedii. Ratownicy kontynuują przeszukiwanie gruzów, obawiając się, że liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

dae4t2q

Jeden ze świadków opisał w lokalnych mediach eksplozję, jako ogłuszającą i dodał, że “wszystkie budynki dookoła zawaliły się.” Zostało zniszczonych wiele okolicznych budynków, w tym szpital, a podmuch wybuchu był odczuwalny w odległości 240 km. Mieszkańcy Cypru odczuli nawet wstrząsy, sądząc, że to trzęsienie ziemi.

O szczegółach zdarzenia przeczytacie więcej na Wiadomościach WP.

Co to jest azotan amonu?

Azotan amonu ma wiele różnych zastosowań, ale najpowszechniej stosowany jest jako nawóz rolniczy i materiał wybuchowy. W kontakcie z ogniem błyskawicznie eksploduje, co prowadzi do powstawania toksycznych gazów - tlenku azotu i amoniaku.

dae4t2q

Z powodu jego łatwopalności, przepisy surowo określają, w jaki sposób powinien być przechowywany. Jednym z wymagań jest, by składowisko było dokładnie zabezpieczone przed ogniem. Nie może być również żadnych odpływów, rur ani innych kanałów, przez które związek mógłby się wydostać.

Tragiczne skutki wybuchu w Bejrucie

Tragedia jest o dla Libanu jeszcze boleśniejsza, w związku z szalejącą pandemią COVID-19. Szpitale poza zakażonymi koronawirusem, muszą teraz przygotować się na tysiące ofiar wybuchu. Dodatkowo setki ludzi musiało zostać przesiedlonych.

Bejrut importował również ogromną ilość zboża i ziarna, które było przechowywane w porcie. W tym momencie zapasy przestały istnieć, podobnie jak sam port.

- Późnym wieczorem na niebie unosił się jeszcze dym. Całe miasto było czarne, a ulice były pełne rannych ludzi - opowiadała dziennikarka Sunniva Rose dla BBC. - To pandemonium. Całe szkło porozbijane, a skala zniszczeń jest ekstremalna.

dae4t2q

Podziel się opinią

Share
dae4t2q
dae4t2q
Więcej tematów