Wojsko testuje sztuczną inteligencję w terenie zurbanizowanym [Cyberdefence24]

Wojsko testuje sztuczną inteligencję w terenie zurbanizowanym [Cyberdefence24]
Źródło zdjęć: © Maj. Gen. Cedric T. Wins/U.S. Army/Domena publiczna

04.10.2018 09:39, aktual.: 04.10.2018 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kanadyjskie wojsko wykorzystało sztuczną inteligencję w terenie zurbanizowanym w celu zlokalizowania potencjalnego przeciwnika. Ta nowa technologia została wykorzystana po raz pierwszy.

System został opracowany przez brytyjskich ekspertów w oparciu o technologie kosmiczne. Jego działanie polega na monitorowaniu i śledzeniu przeciwnika w terenie zabudowanym. Jeżeli zostanie wykryte zagrożenie, informacja ta jest natychmiast przekazywana do żołnierzy w strefie konfliktu dając im przewagę nad przeciwnikiem.

Technologia ta została stworzona przez Defence Science and Technology Laboratory i partnerów z sektora prywatnego. System nazwany SAPIENT ma też na celu zredukowanie liczby błędów popełnianych przez żołnierzy oraz zwolnić ich z części obowiązków takich jak np. konieczności obserwowania przez kamery ruchów przeciwnika.

System został sprawdzone w praktyce podczas testów w terenie zurbanizowanym na przedmieściach Montrealu. Podczas tych ćwiczeń przetestowano również inne technologie, takie jak zaawansowane systemy śledzenia i inwigilacji czy wspomagane egzo-szkielety.

Minister Obrony Stuart Andrew powiedział, że system brytyjski może zostanie wykorzystany jako autonomiczny obserwator podczas prowadzenia działań w terenie zabudowanym. Technologia ta pozwala skanować ulice wyszukując poruszających się wrogów, dzięki czemu żołnierze są lepiej przygotowani do walki, otrzymują również więcej informacji w krótszym czasie. Minister powiedział, że inwestowanie w zaawansowaną technologię, pozwoli uzyskać przewagę w prowadzonych w przyszłości bitwach.

Brytyjski generał Mark Carleton-Smith mówił na początku tego roku o coraz bardziej mglistej sytuacji geopolitycznej. W tym kontekście nawiązał do zmieniających się sposób prowadzenia działań wojennych. W coraz większym stopniu zależą one od cyberprzestrzeni, sztucznej inteligencji i technologii autonomicznych.

"Potrzebujemy większego, aktywniejszego, opartego na zagrożeniach podejścia do planowania naszych zdolności. Nowoczesne technologie muszą zostać uwzględnione w tym procesie. W innym wypadku grozi nam pozostanie w tyle i poniesienie strat, których nie będzie można potem nadrobić".

W listopadzie armia planuje rozpocząć testy autonomicznych samolotów oraz pojazdów logistycznych. Niedawno rozpoczęto również próby nowej aplikacji na smartfony, która ma pomóc żołnierzom na współczesnym polu walki.

W zeszłym tygodniu okazało się, że armia amerykańska prowadzi badania nad goglami wirtualnej rzeczywistości, które maja pomóc żołnierzom w walce.

Źródło artykułu:Cyberdefence24
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)