Woda na Marsie. Naukowcy mają nową teorię
Czerwona Planeta wciąż może posiadać potężne zasoby wody, jak wynika z najnowszych badań. Naukowcy sugerują, że jest ukryta pod powierzchnią planety, ale jej wydobycie nie będzie takie łatwe.
Naukowcy, korzystając z danych zgromadzonych przez marsjańskie łaziki, sondy krążące na orbicie Czerwonej Planety, a także bazując na wynikach badań meteorytów z Marsa, opracowali model, szacujący ile wody było dawniej na planecie i ile zostało utracone z biegiem czasu. Swoje spostrzeżenia przedstawili na łamach czasopisma naukowego "Science".
Woda na Marsie
Z wcześniejszych ustaleń wynika, że kiedyś na Marsie znajdowała się woda, która byłaby w stanie pokryć całą jego powierzchnię. Powstały w ten sposób ocean miałby głębokość od 100 do 1500 metrów. Jednak za sprawą zachodzących zmian, a dokładniej mówiąc utraty ochronnego pola magnetycznego i oddziaływania promieniowania kosmicznego i wiatru, znaczna część wody zniknęła.
Najnowsze odkrycia wskazują, że woda wcale nie musiała zniknąć. Może natomiast pozostawać ukryta pod powierzchnią Marsa w skałach o krystalicznej strukturze, a nie tylko w atmosferze i zgromadzonym na planecie lodzie.
Mars pełen tajemnic
Naukowcy sądzą, że reakcje chemiczne zachodzące na Czerwonej Planecie sprawiły, że od 30 do 99 proc. wody, którą początkowo posiadał Mars, znalazła się w minerałach i trafiła pod jego powierzchnię. Pozostała jej część, została natomiast utracona, co wyjaśnia stosunek wodoru do deuteru (stabilnego izotopu wodoru), który obserwowany jest na Marsie.
Z niedawno opublikowanych badań wynika również, że Mars utracił od 40 do 95 proc. swojej wody w okresie noachijskim, czyli około 3,7 do 4,1 miliardów lat temu. Natomiast ilość wody na Czerwonej Planecie osiągnęła swój obecny poziom blisko 3 miliardy lat temu.
- Mars w zasadzie stał się suchą, jałową planetą, którą znamy dzisiaj – powiedziała główna autorka badań Eva Scheller, planetolog z Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie w rozmowie z portalem Space.com.
Eksperci podkreślają, że przedstawione szacunki obejmują szeroki zakres, ponieważ nie ma pewności co do tempa, w jakim Mars tracił wodę z powodu zaniku ochronnego pola magnetycznego. Zdaniem Scheller, łazik Perseverance, który wylądował na Czerwonej Planecie w lutym tego roku, pomoże je doprecyzować, bo zbada jedną z najstarszych części marsjańskiej skorupy.
Woda jest niezbędna do życia na obcych planetach i ich kolonizacji. Badacze ostrzegają jednak przed nadmiernym entuzjazmem w przypadku Marsa, bo woda zgromadzona w skorupie powierzchni może być trudna do wydobycia. Będzie się to wiązało z koniecznością podgrzania ogromnej ilości skał.