Włosi wyślą artylerię Ukrainie? Padła nazwa sprzętu

Włosi wyślą artylerię Ukrainie? Padła nazwa sprzętu

Haubica FH-70 obłsugiwana przez włoskich żołnierzy; zdjęcie ilustracyjne
Haubica FH-70 obłsugiwana przez włoskich żołnierzy; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Włoskie Siły Zbrojne
Adam Gaafar
16.05.2022 16:54, aktualizacja: 27.05.2022 12:02

Rzym przekaże Ukrainie haubice FH-70 kal. 155 mm – twierdzi włoski dziennik "La Repubblica", cytowany przez serwis ukraiński Militarnyj. To spora zmiana nastawienia, ponieważ wcześniej Włosi zdecydowali się wysyłać jedynie lekki sprzęt. Wyjaśniamy, co to za broń.

W porównaniu z haubicami M777, które zostały przekazane w liczbie stu sztuk przez USA, Kanadę i Australię, FH-70 jest starszym technologicznie system artyleryjskim. Zautomatyzowany kompleks może być jednak dość skuteczny na polu bitwy – podkreśla serwis Militarnyj. Sprawdźmy, jakie są możliwości tej broni.

Owoc współpracy trzech państw

FH-70 to holowana haubica opracowana przez Włochy, RFN i Wielką Brytanię. Sprzęt został wprowadzony do uzbrojenia tych państw w 1978 r. Za produkcję haubicy odpowiada niemiecka spółka Rheinmetall.

FH-70 jest holowana ciągnikiem trzech marek: MAN (RFN), Forden (Wielka Brytania) i FIAT 6605 TM (Włochy). Szybkostrzelność tej broni wynosi 6 strz./min., a jej prędkość marszowa to 100 km/h. Prędkość wylotowa pocisku wynosi z kolei 827 m/s.

W zależności od zastosowanej amunicji efektowny zasięg ognia mieści się w przedziale od 24 km do 30 km. Masa haubicy wynosi 9,3 t. Do obsługi tej broni potrzeba od siedmiu do ośmiu osób. Z FH-70 można odpalać nie tylko standardową amunicję NATO kal. 155 mm, ale także naprowadzany laserowo amerykański pocisk M712 Copperhead.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie