Właśnie rodzą się młode salamandry. Nigdy ich nie dotykaj
Maj to okres, w którym na świat przychodzą młode salamandry. Warto o tym wiedzieć, bo to nie tylko największe płazy ogoniaste w naszym kraju. Spotkanie z nimi może zaboleć.
Trwa okres rozrodu salamander - informuje serwis regiony.tvp.pl. To właśnie w maju przychodzą na świat młode. Ciąża samic salamandry trwa minimum pięć miesięcy. Do porodu dochodzi w wodzie - głównie w zakolach górskich potoków.
Co ciekawe, salamandry… nie radzą sobie z pływaniem. Dlatego do porodu wybierają miejsca z płaskim brzegiem. Jaja zamiast w wodzie rozwijają się w ciele samicy. Gdy larwy wyklują się w ciele samicy i odpowiednio rozwiną, dopiero wtedy wędruje ona nad jakiś strumyk i tam dochodzi do porodu.
Do wody wpadają larwy zaopatrzone niczym ryby w skrzela. To właśnie w wodzie młode osobniki żyją przez pierwsze miesiące swojego życia. Salamandry wychodzą na ląd po trzech-pięciu miesiącach od urodzenia, tracąc wówczas skrzela. Są w stanie żyć na wolności nawet przez 10 lat.
Zobacz też: Zostawiliśmy smartfona na godzinę w gorącym aucie - oto efekt
Spotkań z salamandrą lepiej unikać. Wprawdzie wydzielany przez płazy jad nie zagrozi zdrowiu lub życiu, to wydzielina może podrażnić oczy. Dlatego nie powinniśmy dotykać tych ciekawie wyglądających stworzeń.
Nie każdy jest narażony na kontakt z salamandrami. Uważać muszą głównie turyści, bo płazy żyją w rejonach górskich. Trudno je spotkać na wysokościach niższych niż 400 m nad poziomem morza.
"Najczęściej można je spotkać po deszczu, bo właśnie wtedy wychodzą z kryjówek na polowanie. A jedzą głównie dżdżownice, owady i ślimaki" - pisał o salamandrach plamistych Adam Wajrak, autor książki "Zwierzaki Wajraka".