ycipk-s2ehxv

Właśnie rodzą się młode salamandry. Nigdy ich nie dotykaj

Maj to okres, w którym na świat przychodzą młode salamandry. Warto o tym wiedzieć, bo to nie tylko największe płazy ogoniaste w naszym kraju. Spotkanie z nimi może zaboleć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Salamandra plamista żyje głównie w górach
Salamandra plamista żyje głównie w górach (Wikimedia Commons CC0)
ycipk-s2ehxv

Trwa okres rozrodu salamander - informuje serwis regiony.tvp.pl. To właśnie w maju przychodzą na świat młode. Ciąża samic salamandry trwa minimum pięć miesięcy. Do porodu dochodzi w wodzie - głównie w zakolach górskich potoków.

Co ciekawe, salamandry… nie radzą sobie z pływaniem. Dlatego do porodu wybierają miejsca z płaskim brzegiem. Jaja zamiast w wodzie rozwijają się w ciele samicy. Gdy larwy wyklują się w ciele samicy i odpowiednio rozwiną, dopiero wtedy wędruje ona nad jakiś strumyk i tam dochodzi do porodu.

Do wody wpadają larwy zaopatrzone niczym ryby w skrzela. To właśnie w wodzie młode osobniki żyją przez pierwsze miesiące swojego życia. Salamandry wychodzą na ląd po trzech-pięciu miesiącach od urodzenia, tracąc wówczas skrzela. Są w stanie żyć na wolności nawet przez 10 lat.

ycipk-s2ehxv

Zobacz też: Zostawiliśmy smartfona na godzinę w gorącym aucie - oto efekt

Spotkań z salamandrą lepiej unikać. Wprawdzie wydzielany przez płazy jad nie zagrozi zdrowiu lub życiu, to wydzielina może podrażnić oczy. Dlatego nie powinniśmy dotykać tych ciekawie wyglądających stworzeń.

ycipk-s2ehxv

Nie każdy jest narażony na kontakt z salamandrami. Uważać muszą głównie turyści, bo płazy żyją w rejonach górskich. Trudno je spotkać na wysokościach niższych niż 400 m nad poziomem morza.

Czytaj też: To nie jest zmutowany kret. Nowy gatunek żaby odkryty

"Najczęściej można je spotkać po deszczu, bo właśnie wtedy wychodzą z kryjówek na polowanie. A jedzą głównie dżdżownice, owady i ślimaki" - pisał o salamandrach plamistych Adam Wajrak, autor książki "Zwierzaki Wajraka".

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-s2ehxv

ycipk-s2ehxv
ycipk-s2ehxv