Trwa ładowanie...
d2vda7m

To nie jest zmutowany kret. Nowy gatunek żaby odkryty

Naukowcy odkryli nowy gatunek żaby. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jej nietypowy wygląd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To nie jest zmutowany kret. Nowy gatunek żaby odkryty
(S. Jegath Janani et al.)
d2vda7m

Odkrycie opisano w czasopiśmie naukowym Alytes, publikującym materiały specjalistów od batrachologii, czyli nauki o płazach. Dokonał go zespół pod kierownictwem dra S. Jegath Janani z Centrum Biologii Komórkowej i Molekularnej w indyjskim Hajdarabad. Do odkrycia przyczyniło się również Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej i organizacja Nature Environment and Wildlife Society.

A tak wyglądają lepiej znane dzikie zwierzęta

Nowy gatunek żaby został nazwany Nasikabatrachus bhupathi – czyli żaba purpurowa Bhupathy. Odkryto ją indyjskim paśmie górskim o nazwie Ghaty Zachodnie. Sama nazwa zaś upamiętnia dra S. Bhupathy, znanego naukowca z dziedziny herpetologii, badającej płazy i gady.

d2vda7m

Żaba ma około 4.5-5 cm długości, skóra brzucha jest gładka, o szarobiałym kolorze. Grzbiet zwierzęcia również jest gładki, ale grubszy i w kolorze ciemnego brązu. Głowa ma jaśniejszy odcień tego koloru. Całe ciało jest okrągłe i gładko przechodzi w ciało, przez co płaz przypomina w swoim wyglądzie kreta.

Nasikabatrachus bhupathi jest przystosowana do kopania, żyje oraz poluje w znacznej mierze pod ziemią. Jednak twarda, wysuszona ziemia i górskie skały sprawiają są dla niej barierą nie do pokonania. To ma być powód, dla którego gatunek ten nie rozproszył się na szeroką skalę.

d2vda7m

Podziel się opinią

Share

d2vda7m

d2vda7m
Więcej tematów