Wirtualne zwiedzanie pozwoli dotrzeć do miejsca, które dotychczas widziało 50 osób

Wirtualne zwiedzanie pozwoli dotrzeć do miejsca, które dotychczas widziało 50 osób

Wirtualne zwiedzanie pozwoli dotrzeć do miejsca, które dotychczas widziało 50 osób
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska
22.04.2020 13:16, aktualizacja: 22.04.2020 13:55

Dzięki nowoczesnej technologii każdy z nas może zwiedzić miejsce, które od 16 tys. lat odwiedziło zaledwie 50 osób. Dolna Galeria systemu jaskiń La Garma, bo o niej mowa, to niezwykły obszar, w którym zachowało się m.in. podłoże z czasów paleolitu.

System jaskiniowy La Garma znajduje się w hiszpańskiej prowincji Kantabria. Tworzy go pięć poziomów jaskiń, które dawniej były wykorzystywane przez naszych przodków. Znaleziono w nich dowody na obecność ludzi żyjących w epoce mezolitu, neolitu, miedzi, brązu i średniowiecza, ale też okresów kultury oryniackiej, graweckiej, solutrejskiej czy magdaleńskiej.

Wielofunkcyjna jaskinia

Dotychczas przeprowadzone badania dowodzą, że do epoki neolitu La Garma była wykorzystywana głównie w celach mieszkalnych. Od epoki miedzi do epoki brązu jaskinie zaczęto traktować jako miejsce pochówku. Znajdują się tutaj nawet szczątki Wizygotów.

Za najcenniejszą i jednocześnie najbardziej interesującą część systemu La Garma uznaje się Dolną Galerię, odkrytą 25 lat temu. Jest położona na wysokości 59 metrów i ma blisko 300 metrów długości. Około 16 tys. lat temu doszło do osunięcia skał, które uniemożliwiały dostęp do tej części systemu jaskiń. Dzięki temu w Dolnej Galerii zachowało się wiele nienaruszonych paleolitycznych zabytków, a także oryginalne podłoże z okresu kultury magdaleńskiej.

Na podłożu Dolnej Galerii znajdują się liczne zwierzęce kości i muszle. Ściany zdobią rysunki pochodzące jeszcze sprzed okresu kultury magdaleńskiej. Jeden z nich przedstawia bizona, powstał około 16 512 – 17 238 lat temu. W Dolnej Galerii odkryto również wiele cennych rzeźb, narzędzi, ozdób, a nawet szczątki lwa jaskiniowego.

Wirtualna wizyta w jaskini

Niestety Dolna Galera nie jest dostępna dla zwiedzających. Na szczęście nowoczesna technologia pozwala ją zobaczyć. Wirtualna wycieczka po jaskini - Memoria: Stories of La Garma, odbywa się za sprawą serwisu Viveport. Odwiedzający są "oprowadzani" przez Geraldine Chaplin, która opowiada niezwykłą historię tego miejsca. Za dostęp do jaskini trzeba jednak zapłacić około 23 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)