Wiosenny przegląd nawigacji samochodowych

Wiosenny przegląd nawigacji samochodowych

Wiosenny przegląd nawigacji samochodowych
Źródło zdjęć: © Garmin
23.04.2008 12:27, aktualizacja: 20.05.2008 20:25

Wiosna to czas, kiedy po zimie przygotowujemy samochody na kolejny sezon letni. Zbliża się majowy weekend, lada chwila wakacje. Czas wybrać najlepszą dla nas nawigację satelitarną. Prezentujemy przegląd najlepszych urządzeń dostępnych na rynku.

Mio DigiWalker C250 + PL + CEE

Posiada preinstalowane mapy 8 Państw Europy: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Chorwacja(część plażowa), Słowenia, Bośnia i Hercegowina

Obraz
© (fot. MIO) Zobacz więcej zdjęć

Szybszy wyświetlacz, szybsze obliczanie trasy, obsługa systemu TMC oraz informacja o pomiarze prędkości to tylko niektóre, wybrane możliwości MioMap v3. Wyraźny wyświetlacz o przekątnej 3,5", ekran dotykowy i zestaw łatwych w obsłudze funkcji czynią z C250, urządzenie dla każdego. Gdy nie używasz urządzenia do nawigacji, możesz cieszyć się funkcją odtwarzacza MP3 i słuchać swojej ulubionej muzyki z kart SD/MMC. Najnowszy odbiornik GPS SiRFstar III lokalizuje sygnał szybciej i utrzymuje niezakłóconą łączność z satelitami.
Cena: około 550zł

Tomtom GO 720

To kompaktowe i stylowe urządzenie jest wyposażone w takie funkcje jak możliwość codziennego wprowadzania ulepszeń do map i rozpoznawanie mowy. TomTom GO 72. posiada zainstalowane, szczegółowe mapy Europy Zachodniej, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii oraz głównych miast i przybrzeżnej części Chorwacji.Nowe funkcje ruchu drogowego (ruch drogowy z domu do pracy zapewnia szybki raport o stanie codziennie pokonywanej trasy). Dzięki funkcji MapShare użytkownicy TomTom mogą łatwo wprowadzać szybkie poprawki do własnych map (blokowanie i odblokowanie ulicy). Oznaczenia szkół i miejsc kultu. Fabrycznie zainstalowane informacje o fotoradarach oraz jednorazowa bezpłatna aktualizacja.

Obraz
© (fot. TomTom) Zobacz więcej zdjęć

Mapy i ich zasięg: Chrowacja (48%), Czechy (99%), Estonia (71%), Litwa (99%), Łotwa (62%), Polska (51%), Słowacja (40%), Słowenia (42%), Węgry (47%). Odbiornik GPS wysokiej czułości Odbiornik informacji o ruchu drogowym RDS-TMC
Wbudowany nadajnik FM Zoptymalizowane, zintegrowane mikrofony i głośnik do zestawu głośnomówiącego Wewnętrzna pamięć flash 2GB
Cena: około 950zł

Nokia N330 Europa

Samochodowy system nawigacyjny Nokia 33. został wyposażony w zestaw danych kartograficznych Polski i Europy zachodniej AutoMapa 4.0. Nokia 330 wyposażona została w 3,5-calowy wyświetlacz dotykowy, na większy komfort i bezpieczeństwo jazdy wpływa też wyboru widoku 2D/3D. Ponadto urządzenie odtwarza muzykę, zdjęcia i filmy, jednak nie odbiera połączeń telefonicznych.

Obraz
© (fot. Nokia) Zobacz więcej zdjęć

Nokia 330 Auto Navigation wyposażono w odbiornik GPS umożliwiający korzystanie z danych satelitarnych podczas całej podróży. Urządzenie zawiera kartę pamięci o pojemności 2 GB z mapą całej Europy oraz szczegółowe informacje ułatwiające podróżowanie. Instrukcje graficzne można dostosować do własnych potrzeb dzięki konfigurowalnemu widokowi dwu- lub trójwymiarowemu, dziennemu albo nocnemu. Można także zmienić język instrukcji dźwiękowych oraz poziom głośności.
Cena: około 1000-1200zł

Blaupunkt TravelPilot Lucca 5.2 PL + EU

Dotykowy ekran 4" (10,16 cm), oraz informacje o ruchu drogowym TMC Premium – dożywotnim abonamentem – to tylko podstawowe cechy tego urządzenia.
Dzięki GPS Lucca 5.2 możliwe jest nie tylko dokładne nawigowanie i planowanie podróży, ale także odtwarzanie video, czy przeglądanie zdjęć. TravelPilot wyposażony jest w procesor 30. Mhz Atlas 2 Core, co pozwola na skuteczną nawigację w 41 europejskich krajach. Zaletą Lucca 5.2 jest bardzo precyzyjne wyświetlanie trasy, z czytelnym wyświetlaniem momentów manewrów, oraz automatycznym zoomem skrzyżowań.

Obraz
© (fot. Blaupunkt) Zobacz więcej zdjęć

Ponadto Lucca 5.2 posiada funkcję głosowej nawigacji z informacjami dotyczącymi ulic i z numerami autostrad oraz antenę TMC. Antena TMC pozwala na pobieranie danych o sytuacji na drogach (korki, wypadki, remonty).
Oprócz tego GPS Lucca 5.2 posiada port USB pozwalający na podłączenie kamery cofania, konsoli do gier lub tunera cyfrowej telewizji DVB-T.
Cena: około 1000zł

TomTom ONE XL

TomTom ONE XL ma wszystko, czego potrzeba, aby podróż stała się bezpieczniejsza, łatwiejsza i przyjemniejsza.

Jego serce stanowi oprogramowanie firmy TomTom, a jego nowy, szeroki ekran dotykowy o przekątnej 4.3” jeszcze bardziej ułatwia nawigację.
TomTom zapewnia szeroki wybór tras oraz tysiące fabrycznie zainstalowanych użytecznych miejsc, które zwiększają przyjemność podróżowania. Innymi słowy urządzenie TomTom ONE XL sprawia, że podróżowanie z miejsca na miejsce staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Łatwy dostęp do informacji drogowych, dzięki dołączonemu odbiornikowi TMC, informacja o fotoradaach, a także interfejs Bluetooth to kolejne zalety tego urządzenia.

Obraz
© (fot. TomTom) Zobacz więcej zdjęć

Mapy wraz z oprogramowaniem wgrane są do pamięci wewnętrznej urządzenia (pojemność 512 MB). W skład standardowego pakietu map dostępnego na rynku polskim wchodzą mapy: Chorwacji (48 %), Czech (99 %), Estonii (71 %), Litwy (99 %), Łotwy (62 %), Polski (51 %), Słowacji (40 %), Słowenii (42 %) oraz Węgier (47 %)
Cena: około 650-750zł

Navigon 2110 Europa

Zawsze myśleć o jedno skrzyżowanie do przodu: to tylko jedna z wielu rzeczy, jakie odróżniają nowego NAVIGON 211. max od innych urządzeń nawigacyjnych. Ulepszona funkcja Lane Assistant Pro (Asystent Pasa Ruchu) podpowiada nam z dużym wyprzedzeniem, którego pasa należy się trzymać przed kolejnym skrzyżowaniem. Lane Assistant Pro nie jest jedyną funkcją, która sprawi, że podróż z punktu A do punktu B będzie bardziej bezpieczna: Reality View Pro (Rzeczywisty Wygląd Skrzyżowań), system TMC do ostrzegania przed korkami oraz zoptymalizowany sposób wprowadzania punktów docelowych z dużymi polami na litery i inteligentnym systemem pomocy przy wprowadzaniu szczegółowych danych zapewniają idealną przejrzystość oraz ułatwione planowanie trasy.

Obraz
© (fot. Navigon) Zobacz więcej zdjęć

Podczas gdy Lane Assistant Pro zapewnia lepszą orientację na trudnych skrzyżowaniach autostrad, a Reality View Pro wyświetla obrazy skomplikowanych węzłów komunikacyjnych i zjazdów na autostradach, 4,3-calowy ekran w formacie 16:9 zapewnia doskonała czytelność.
Cena około 800-900zł

Garmin Nuvi 760 Europe

Nawigacja samochodowa Garmin 760. bardzo dobre urządzenie nawigacyjne z mapami całej Europy. W naszym kraju sprzęt doprowadzi nas bezpośrednio pod wskazaną ulicę i numer budynku w około 900 miejscowościach. Mapy zainstalowane są w pamięci wewnętrznej urządzenia, dodatkowo użytkownik ma do własnej dyspozycji możliwość dogrywania swoich własnych zdjęć oraz muzyki w najpopularniejszym formacie mp3.

Obraz
© (fot. Garmin) Zobacz więcej zdjęć

Nuvi 76. wyposażony jest w moduł Bluetooth oraz nadajnik FM, który przygotowany jest do współpracy z telefonem komórkowym. Dzięki niemu urządzenie do nawigacji przejmuje również funkcję zestawu głośnomówiącego - rozmowy prowadzone mogą być z wykorzystaniem mikrofonu i głośnika zabudowanych w urządzeniu. Po dokonaniu parowania nüvi z telefonem, w urządzeniu dostępne są listy połączeń a także książka telefoniczna, zaimportowane z telefonu.
Urządzenie potrafi ułożyć trasę przez kilka punktów pośrednich. Można przy tym zapisać 10 tras, by wykorzystywać je w przyszłości. Nuvi 760 zapisuje również ślad oraz automatyczne wstawia punktu na mapie w miejscu, gdzie odbiornik został zdjęty z uchwytu samochodowego. Garmin 760 posiada w zestawie dodatkowy odbiornik TMC, który poinformuje użytkownikach o korkach drogowych ( funkcja dostępna w niektórych państwach w Europie ).
Cena: około 1250zł

GARMIN Nuvi 250 Wide Europe

Garmin 25. Wide to najlepszy wybór, gdy zależy nam na doskonałej nawigacji z panoramicznym ekranem za stosunkowo niską cenę. Czytelny ekran o powierzchni 4,3 cala, superpłaska obudowa, prostota obsługi oraz najnowsze mapy Europy sprawiają, iż urządzenie to można uznać za jedno z najbardziej funkcjonalnych i praktycznych odbiorników do nawigacji dostępnych na rynku.

Obraz
© (fot. Garmin) Zobacz więcej zdjęć

Pełne pokrycie sieci drogowej i szczegółowe pokrycie adresowe: Polska, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Liechtenstein, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy. Pełne pokrycie sieci drogowej, niepełne pokrycie adresowe miast: Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia.

Opcjonalnie nüvi 250W dostarczyć może użytkownikowi szczegółowych informacji o interesujących obiektach na terenie Europy. Dane takie zawiera Przewodnik podróżny (w formie karty SD), który jest odpowiednikiem tradycyjnego przewodnika książkowego. Wśród funkcji dodatkowych oferowanych przez urządzenie znaleźć można: przeglądarkę zdjęć (możliwe jest przeglądanie zdjęć z pamięci urządzenia jak i karty SD przełożonej np. z aparatu cyfrowego) oraz przydatne w podróży kalkulator, przelicznik jednostek i walut a także funkcję Czas na świecie.
Cena: poniżej 900zł
Zobacz w pasażu

Navigon 7110 Europe

Urządzenie oferuje szczegółową mapę Polski oraz mapy wszystkich 3. krajów Europy, w tym także mapy Chorwacji i innych krajów bałkańskich, Grecji, oraz wszystkich republik nadbałtyckich Po za mapami Europy nawigacja wyposażona jest także w szczegółowe, najnowsze mapy Polski, zawierające pełną sieć ulic we wszystkich miejscowościach.

Obraz
© (fot. Navigon) Zobacz więcej zdjęć

Mapy 3. krajów Europy dostępne są bez rejestracji, gotowe do użycia i zainstalowane na karcie 2 GB. Komunikaty głosowe w języku polskim to także ułatwienie dla kierowcy. Wbudowany zestaw głośnomówiący , łączący się z telefonem w technologii Bluetooth dzięki czemu mamy do dyspozycji pełny zestaw głośnomówiący. Nawigacja głosowa pozwala wydawać komendy głosowe dotyczące pracy urządzenia.
Dodatkowe funkcje:
Asystent pasa ruchu: pozwalający odpowiednio wcześnie wybrać właściwy pas.
Asystent prędkości informujący o dopuszczalnej prędkości i ostrzegający przed jej przekroczeniem, wyświetlanie drogowskazów, zainstalowane fotoradary, informacje drogowe TCM.
Cena: około 1250zł

TomTom 920

TomTom GO 92. oferuje kompletną mapę 41 krajów Europy (Zachodniej i Wschodniej) oraz najbardziej aktualne mapy USA i Kanady zainstalowane na 4 GB pamięci wewnętrznej urządzenia. GO 920 zawiera nową Technologię Enhanced Positioning (wykorzystuje czujniki ruchu i grawitacji do obliczenia pozycji kierowcy w sytuacji, gdy sygnał GPS jest niedostępny), dzięki której nawigacja przebiega w sposób ciągły. Urządzenie jest kompatybilne z systemem RDS-TMC Traffic, który pozwala na otrzymywanie aktualnych informacji drogowych.

Obraz
© (fot. TomTom) Zobacz więcej zdjęć

Do modelu TomTom GO 920 dołączony jest pilot zdalnego sterowania z łączem Bluetooth, dzięki czemu można obsługiwać nawigację z dowolnego miejsca w samochodzie. 920 posiada także wbudowany nadajnik FM, dzięki któremu muzyka (Mp3) i instrukcje nawigacji mogą być odtwarzane przez system stereo samochodu.
Cena: około 1300zł

Mio C520

Bardzo dobre urządzenie nawigacyjne w przystępnej cenie i z dokładnymi mapami 1. krajów Europy. Nawigacja samochodowa MIO C520 posiada opcję informowania o lokalizacji fotoradarów, jak i patroli policji. Każdy produkt, bez dodatkowych opłat, przez cały rok, aktualizuje i udostępnia swoją bazę danych o punktach kontrolnych. Nowy model urządzenia do nawigacji satelitarnej MIO Digiwalker C520 posiada duży panoramiczny wyświetlacz . Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy spędzają dużo czasu w podróży i potrzebują przewodnika, aby zaprowadził ich do celu oraz dla tych, którzy potrzebują poręcznego, mobilnego oraz idealnie funkcjonalnego urządzenia.

Obraz
© (fot. Mio) Zobacz więcej zdjęć

Urządzenie pracuje na bazie Windowsa CE, posiada mapy 12 Państw Europy: Bosnia i Hercegowina, Bulgaria, Chorwacja, Czarnogora, Grecja, Czechy, Serbia, Slowacja, Rumunia, Ukraina, Wegry, Polska oraz główne drogi pozostałych Państw Europy.
Cena: około 750zł
Zobacz w pasażu

JB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)