Trwa ładowanie...
d3xh60r

Wino Bordeaux było w kosmosie. Wraca na Ziemię na pokładzie statku SpaceX

NASA i SpaceX zakończyły kolejną wspólną misję. Tym razem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na pokładzie statku SpaceX Cargo Dragon powrócił cenny ładunek. Znajdowało się w nim m.in. 12 butelek wina Bordeaux.
Share
Butelki Bordeaux zwróciły z ISS
Butelki Bordeaux zwróciły z ISSŹródło: Twitter.com, Materiały prasowe
d3xh60r

Butelki słynnego francuskiego wina spędziły ostatni rok na ISS i we wtorek (12 stycznia) rozpoczęły podróż powrotną na Ziemię. Poza butelkami w ładunku znajdowały się również fragmenty winorośli oraz winogrona, a cała misja była inicjatywą francuskiego startupu Space Cargo Unlimited.

Wino dotarło na Międzynarodową Stację Kosmiczną w listopadzie 2019 roku, a następnie dołączyły do niej 320 próbki winorośli merlot i cabernet sauvignon. Co ważne, przez cały czas pobytu na ISS, wino było zakorkowane i zostanie otwarte dopiero po powrocie na Ziemię. Następnie jego smak ocenią najlepsi francuscy koneserzy.

Nicolas Gaume, dyrektor generalny Space Cargo Unlimited uważa, że przestrzeń kosmiczna może być odpowiedzią na rosnące problemy rolnictwa i to właśnie chcieli zbadać w swoim eksperymencie. Zauważył, że zmieniające się warunki klimatyczne wymagają od roślin bardzo szybkiego dopasowania się, co nie jest łatwe.

d3xh60r

Firma ma nadzieję, że przez ten i podobne eksperymenty, które mają już w planach, będą w stanie ocenić jakiego "stresu" doświadczają rośliny przebywające w stanie nieważkości oraz co zrobić, by uzyskać rośliny bardziej wytrzymałe. Dzięki temu możliwe byłoby uprawianie ich w przestrzeni kosmicznej.

Gaume zażartował również, że przyszli podróżnicy kosmiczni na pewno docenią, jeśli będą mogli zabrać w drogę część ziemskich przyjemności, jak np. butelkę dobrego wina.

W czasie ostatniej misji SpaceX Cargo Dragon zabrał z ISS również inne cenne ładunki. W tym także żywe myszy, które pomogą zbadać wpływ podróży kosmicznych na żywe organizmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xh60r

Podziel się opinią

Share
d3xh60r
d3xh60r
Więcej tematów