NASA i SpaceX z kolejną misją. Kapsuła towarowa Dragon wraca na Ziemię

NASA i SpaceX sprowadzają na Ziemię kapsułę towarową Dragon, która od ponad miesiąca była przycumowana do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jej pokładzie znajdują się m.in. myszy, które pomogą zbadać wpływ podróży kosmicznych na żywe organizmy.

NASA i SpaceX sprowadzają na Ziemię kapsułę towarową Dragon
NASA i SpaceX sprowadzają na Ziemię kapsułę towarową Dragon
Źródło zdjęć: © NASA

13.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 05:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA i SpaceX sprowadzają na Ziemię kapsułę towarową Dragon, która od 8 grudnia 2020 roku była przycumowana do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lądowanie odbędzie się u wybrzeży Florydy, w środę 13 stycznia około 20:27 czasu lokalnego.

Na pokładzie zmodernizowanej kapsuły SpaceX Cargo Dragon znajdzie się spora ilość eksperymentów, które powstała na ISS. Trafią one do odpowiednich ośrodków badawczych.

Zdaniem ekspertów, najważniejszym ładunkiem, który zostanie przetransportowany na naszą planetę są światłowody wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włókna powstały z materiału znanego jako ZBLAN i mogą służyć do przesyłania sygnału w pasmach od ultrafioletu po średnią podczerwień.

Na Ziemię powrócą również myszy, które pomogą ocenić wpływ podróży kosmicznych na żywe organizmy. Chodzi przede wszystkim o wzrok, gdyż astronauci przebywający w kosmosie często skarżą się na problemy z oczami. Inne badania związane będą m.in. z pracą serca, kontrolą bakterii podczas długiego lotu oraz wieloma innymi zagadnieniami.

Przypomnijmy, że NASA i SpaceX na marzec tego roku zaplanowały początek misji Crew-2. W jej ramach, na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci czwórka astronautów. Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide i Thomas Pesquet dołączą do trzyosobowej ekipy ze statku Sojuz i spędza na ISS około pół roku.

Po raz pierwszy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie stacjonować jednocześnie 7 osób. NASA liczy na to, że dzięki temu badania naukowe będą postępować znacznie szybciej.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnasaspacex
Komentarze (2)