Wieloryb z czterema łapami. Niesamowita skamielina sprzed 42,6 milionów lat

42,6 milionów lat temu po świecie chodziły dziwne stworzenia. U wybrzeża Peru, naukowcy natrafili na szczątki wieloryba z nogami. Prastare zwierzę było zdolne zarówno do pływania w wodzie, jak i chodzenia po lądzie.

Wieloryb z czterema łapami. Niesamowita skamielina sprzed 42,6 milionów lat
Źródło zdjęć: © sciencedaily.com | A. Gennari
Arkadiusz Stando

Szczątki czworonożnego wieloryba znaleziono w obrębie osad morskich liczących sobie 42,6 milionów lat. To pierwszy przypadek odkrycia pełnego szkieletu takiego rodzaju stworzenia. Dotąd naukowcy mogli jedynie spekulować istnienie tego odłamu waleni. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Jak sądzą naukowcy analizujący szczątki zwierzęcia, było ono zdolne do życia zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Prawdopodobnie wieloryb posiadał kopyta, a przynajmniej sugeruje na to narośl oraz ukształtowanie nóg. Na podobne cechy wskazuje także morfologia miednicy.

Obraz
© sciencedaily.com | G. Bianucci

Natomiast jeśli chodzi o życie w głębinach morskich, wieloryb miał potężny ogon oraz stopy o kształcie płetwy. Przypominały trochę te, które posiadają wydry. Dla naukowców to znak, że zwierzę doskonale sobie radziło z pływaniem. Prawdopodobnie ogon również brał udział w tym procesie, zupełnie jak u bobra czy wydry.

Odkryty w Peru szkielet ma około cztery metru długości wraz z ogonem. Jego ostre zęby i długi pysk sugerują że wieloryby mogły żywić się skorupiakami i rybami. Mogły spędzać dnie, lub nawet całe tygodnie w wodzie. Równie skutecznie miały radzić sobie na lądzie.

Źródło: ScienceDaily

wiadomościwielorybyewolucja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)