Trwa ładowanie...
d4ib13a

Wieloryb z czterema łapami. Niesamowita skamielina sprzed 42,6 milionów lat

42,6 milionów lat temu po świecie chodziły dziwne stworzenia. U wybrzeża Peru, naukowcy natrafili na szczątki wieloryba z nogami. Prastare zwierzę było zdolne zarówno do pływania w wodzie, jak i chodzenia po lądzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak mógł wyglądać prastary wieloryb
Tak mógł wyglądać prastary wieloryb (sciencedaily.com, Fot: A. Gennari)
d4ib13a

Szczątki czworonożnego wieloryba znaleziono w obrębie osad morskich liczących sobie 42,6 milionów lat. To pierwszy przypadek odkrycia pełnego szkieletu takiego rodzaju stworzenia. Dotąd naukowcy mogli jedynie spekulować istnienie tego odłamu waleni. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Jak sądzą naukowcy analizujący szczątki zwierzęcia, było ono zdolne do życia zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Prawdopodobnie wieloryb posiadał kopyta, a przynajmniej sugeruje na to narośl oraz ukształtowanie nóg. Na podobne cechy wskazuje także morfologia miednicy.

sciencedaily.com

Natomiast jeśli chodzi o życie w głębinach morskich, wieloryb miał potężny ogon oraz stopy o kształcie płetwy. Przypominały trochę te, które posiadają wydry. Dla naukowców to znak, że zwierzę doskonale sobie radziło z pływaniem. Prawdopodobnie ogon również brał udział w tym procesie, zupełnie jak u bobra czy wydry.

d4ib13a

Odkryty w Peru szkielet ma około cztery metru długości wraz z ogonem. Jego ostre zęby i długi pysk sugerują że wieloryby mogły żywić się skorupiakami i rybami. Mogły spędzać dnie, lub nawet całe tygodnie w wodzie. Równie skutecznie miały radzić sobie na lądzie.

Źródło: ScienceDaily

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ib13a

Podziel się opinią

Share

d4ib13a

d4ib13a
Więcej tematów