Wielki kosmiczny wybuch. Nastąpi blisko Ziemi

Strona głównaWielki kosmiczny wybuch. Nastąpi blisko Ziemi
13.07.2021 14:05
Źródło zdjęcia: University of Warwick/Mark Garlick
Źródło zdjęcia: University of Warwick/Mark Garlick
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | University of Warwick

W układzie podwójnym HD265435, składającym się z białego karła i towarzyszącej mu gwizdy, dojdzie z czasem do eksplozji w formie supernowej. Wynika to z faktu, że oba obiekty są położone na tyle blisko siebie, iż biały karzeł pochłania materię tworzącą drugą gwiazdę. Wybuch nastąpi niedaleko naszej planety – układ jest oddalony od Ziemi o 1,5 tys. lat świetlnych.

Układy podwójne nie są rzadkim zjawiskiem w Drodze Mlecznej. Wyjątkowość HD265435 polega jednak właśnie na tym, że biały karzeł wysysa materię drugiej gwiazdy. W artykule, który ukazał się na łamach Nature Astronomy czytamy, że w pewnym momencie jego masa stanie się na tyle duża, że utraci on stabilność. Wtedy powinno dojść do potężnego wybuchu i wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną ogromnych ilości materii.

Co ciekawe, układ HD265435 znajduje się zaledwie 1,5 tys. lat świetlnych od Ziemi, co w skali kosmicznej jest stosunkowo niewielką odległością. Odcinek ten wydaje się jeszcze krótszy, gdy weźmiemy pod uwagę, że średnica naszej galaktyki wynosi ok. 105,7 tys. lat świetlnych, a najbliższy sąsiad Drogi Mlecznej – galaktyka zwana Karłem Wielkiego Psa - znajduje się ok. 25 tys. lat świetlnych od nas.

Kiedy nastąpi wybuch?

Biały karzeł z układu HD265435 ma obecnie masę zbliżoną do masy Słońca. Masa jego towarzyszki jest natomiast o ok. 40 proc. mniejsza. Bliska odległość tych obiektów sprawia, że astronomowie mają możliwość szczegółowo je zbadać. Wiadomo, że biały karzeł wykonuje okrąża towarzyszącą mu gwiazdę co ok. 100 minut.

Naukowcy przewidują, że eksplozja w formie supernowej typu Ia nastąpi za ok. 70 mln lat. Stanie się to, gdy biały karzeł osiągnie ok. 1,44 masy naszej gwiazdy, przekraczając tzw. granicę Chandrasekhara.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (227)