Wielki kosmiczny wybuch. Nastąpi blisko Ziemi
W układzie podwójnym HD265435, składającym się z białego karła i towarzyszącej mu gwizdy, dojdzie z czasem do eksplozji w formie supernowej. Wynika to z faktu, że oba obiekty są położone na tyle blisko siebie, iż biały karzeł pochłania materię tworzącą drugą gwiazdę. Wybuch nastąpi niedaleko naszej planety – układ jest oddalony od Ziemi o 1,5 tys. lat świetlnych.
Układy podwójne nie są rzadkim zjawiskiem w Drodze Mlecznej. Wyjątkowość HD265435 polega jednak właśnie na tym, że biały karzeł wysysa materię drugiej gwiazdy. W artykule, który ukazał się na łamach Nature Astronomy czytamy, że w pewnym momencie jego masa stanie się na tyle duża, że utraci on stabilność. Wtedy powinno dojść do potężnego wybuchu i wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną ogromnych ilości materii.
Co ciekawe, układ HD265435 znajduje się zaledwie 1,5 tys. lat świetlnych od Ziemi, co w skali kosmicznej jest stosunkowo niewielką odległością. Odcinek ten wydaje się jeszcze krótszy, gdy weźmiemy pod uwagę, że średnica naszej galaktyki wynosi ok. 105,7 tys. lat świetlnych, a najbliższy sąsiad Drogi Mlecznej – galaktyka zwana Karłem Wielkiego Psa - znajduje się ok. 25 tys. lat świetlnych od nas.
Kiedy nastąpi wybuch?
Biały karzeł z układu HD265435 ma obecnie masę zbliżoną do masy Słońca. Masa jego towarzyszki jest natomiast o ok. 40 proc. mniejsza. Bliska odległość tych obiektów sprawia, że astronomowie mają możliwość szczegółowo je zbadać. Wiadomo, że biały karzeł wykonuje okrąża towarzyszącą mu gwiazdę co ok. 100 minut.
Naukowcy przewidują, że eksplozja w formie supernowej typu Ia nastąpi za ok. 70 mln lat. Stanie się to, gdy biały karzeł osiągnie ok. 1,44 masy naszej gwiazdy, przekraczając tzw. granicę Chandrasekhara.