Wielki kosmiczny wybuch. Nastąpi blisko Ziemi

Wielki kosmiczny wybuch. Nastąpi blisko Ziemi

Źródło zdjęcia: University of Warwick/Mark Garlick
Źródło zdjęcia: University of Warwick/Mark Garlick
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | University of Warwick
Adam Gaafar
13.07.2021 14:05

W układzie podwójnym HD265435, składającym się z białego karła i towarzyszącej mu gwizdy, dojdzie z czasem do eksplozji w formie supernowej. Wynika to z faktu, że oba obiekty są położone na tyle blisko siebie, iż biały karzeł pochłania materię tworzącą drugą gwiazdę. Wybuch nastąpi niedaleko naszej planety – układ jest oddalony od Ziemi o 1,5 tys. lat świetlnych.

Układy podwójne nie są rzadkim zjawiskiem w Drodze Mlecznej. Wyjątkowość HD265435 polega jednak właśnie na tym, że biały karzeł wysysa materię drugiej gwiazdy. W artykule, który ukazał się na łamach Nature Astronomy czytamy, że w pewnym momencie jego masa stanie się na tyle duża, że utraci on stabilność. Wtedy powinno dojść do potężnego wybuchu i wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną ogromnych ilości materii.

Co ciekawe, układ HD265435 znajduje się zaledwie 1,5 tys. lat świetlnych od Ziemi, co w skali kosmicznej jest stosunkowo niewielką odległością. Odcinek ten wydaje się jeszcze krótszy, gdy weźmiemy pod uwagę, że średnica naszej galaktyki wynosi ok. 105,7 tys. lat świetlnych, a najbliższy sąsiad Drogi Mlecznej – galaktyka zwana Karłem Wielkiego Psa - znajduje się ok. 25 tys. lat świetlnych od nas.

Kiedy nastąpi wybuch?

Biały karzeł z układu HD265435 ma obecnie masę zbliżoną do masy Słońca. Masa jego towarzyszki jest natomiast o ok. 40 proc. mniejsza. Bliska odległość tych obiektów sprawia, że astronomowie mają możliwość szczegółowo je zbadać. Wiadomo, że biały karzeł wykonuje okrąża towarzyszącą mu gwiazdę co ok. 100 minut.

Naukowcy przewidują, że eksplozja w formie supernowej typu Ia nastąpi za ok. 70 mln lat. Stanie się to, gdy biały karzeł osiągnie ok. 1,44 masy naszej gwiazdy, przekraczając tzw. granicę Chandrasekhara.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (221)