Trwa ładowanie...
d1xpyze

Wielka Brytania przeznaczy dodatkowe miliardy na obronę. Kraj chce być potęgą

Wielka Brytania planuje odzyskać rolę najważniejszej potęgi morskiej w Europie. W tym celu, tamtejszy rząd przeznaczy na obronę dodatkowo 16,5 mld funtów w ciągu czterech kolejnych lat. To największa tego typu inwestycja od czasów zimnej wojny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielka Brytania zwiększa wydatki na obronę
Wielka Brytania zwiększa wydatki na obronę (YouTube)
d1xpyze

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały o planowanym zwiększeniu wydatków na obronę narodową. - Zdecydowałem, że era cięć w naszym budżecie obronnym musi się skończyć i kończy się ona teraz. Nasze bezpieczeństwo narodowe za 20 lat będzie zależało od decyzji, które podejmujemy dzisiaj. Zrobiłem to wbrew pandemii, mimo innych potrzeb, ponieważ obrona królestwa i bezpieczeństwo Brytyjczyków muszą być na pierwszym miejscu - mówił premier Boris Johnson w przemówieniu do Izby Gmin.

Brytyjski resort obrony w ciągu czterech najbliższych lat otrzyma dodatkowo 16,5 mld funtów. Według pierwotnych założeń, zwiększenie wydatków na obronę miało wynieść 0,5 proc. więcej, niż wynosi inflacja. Oznacza to wzrost o 24,1 mld funtów w porównaniu z poziomem z 2019 r. Jak podkreśla biuro premiera, to największa tego typu inwestycja od czasów zimnej wojny. Ponieważ dotychczasowy budżet ministerstwa obrony wynosi ok. 40 mld funtów, nowo ogłoszone środki przekładają się na wzrost średnio o 10 proc. rocznie.

- Wykorzystamy nasze dodatkowe wydatki na obronę, aby przywrócić Wielkiej Brytanii pozycję najważniejszej potęgi morskiej w Europie. Jeśli istnieje jedna polityka, która wzmacnia Wielką Brytanię w każdym możliwym sensie, to jest nią budowanie większej liczby statków dla Royal Navy - mówił brytyjski premier.

d1xpyze

Zobacz: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność [Wideo]

Czytaj także: Rosja. Armia wymienia wyrzutnie pocisków na najnowsze modele

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział także utworzenie specjalnej agencji zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji. Ponadto w planach jest utworzenie Narodowych Sił Cyberbezpieczeństwa, którym zadaniem będzie zwalczanie działalności terrorystów, wrogich państw i przestępców w cyberprzestrzeni.

d1xpyze

Inwestycje dotyczą także nowego dowództwa sił kosmicznych, które będzie chronić interesów Wielkiej Brytanii w przestrzeni kosmicznej i odpowiadać za program pierwszego brytyjskiego satelity wystrzelonego z brytyjskiej rakiety do 2022 roku.

10 tys. nowych miejsc pracy rocznie

Brytyjski premier podkreślił, że wszystkie wydatki przełożą się na stworzenie 10 tys. nowych miejsc pracy rocznie, czyli łącznie 40 tys., a także pośrednio będą wspierały dziesiątki tysięcy kolejnych. - Od lotnictwa po autonomiczne pojazdy, technologie te mają szeroki wachlarz zastosowań cywilnych, otwierając nowe perspektywy postępu gospodarczego, tworząc 10 tys. miejsc pracy rocznie - w sumie 40 tys., wyrównując szanse w całym kraju - mówił Johnson.

Zobacz także: Wielka Brytania się zbroi. Armię może zasilić nawet 30 tys. robotów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xpyze

Podziel się opinią

Share
d1xpyze
d1xpyze
Więcej tematów