Widziałeś takie znaki w lesie? Wyjaśniamy, co oznaczają

Widziałeś takie znaki w lesie? Wyjaśniamy, co oznaczają

Żółta linia z numerem oznacza "drzewo mateczne" z którego pozyskiwany jest materiał nasienny
Żółta linia z numerem oznacza "drzewo mateczne" z którego pozyskiwany jest materiał nasienny
Źródło zdjęć: © Lasy Państwowe
Mateusz Tomiczek
09.12.2023 19:21, aktualizacja: 09.12.2023 19:52

Podczas spaceru po lesie czasem możemy natknąć się na różnej maści malunki na drzewach. Są one ważnymi wskazówkami, jakie zostawiają leśnicy. Przyjrzymy się w tym artykule, co mogą one oznaczać.

W lesie możemy natknąć się na dwa typy oznaczeń malowanych na drzewach. Jedne skierowane są do turystów i stanowią oznaczenia szlaków, a inne więcej powiedzą drwalom i innym leśnikom. Wiele z tych znaków nie jest ujednolicone i wygląda trochę inaczej w zależności od praktyki w danym nadleśnictwie, jednak w przeważającej ilości lasów można znaleźć oznaczenia odpowiadające podawanemu przez nas opisowi.

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne oznacza się poprzez rysowanie na drzewach i skałach w sąsiedztwie szlaku białego prostokąta, który w środku ma poziomą linię w kolorze odpowiadającym rodzajowi szlaku. Wbrew powszechnej opinii kolory te nie odnoszą się wcale do trudności trasy (kolor oznaczający trudność ma miejsce tylko w wypadku znakowania zjazdowych tras narciarskich). W rzeczywistości kolory szlaków mają inne znaczenie

- Szlak czerwony - główny szlak na danej trasie turystycznej

- Szlak żółty - łącznikowy i dojściowy (taki, który wiedzie do konkretnego punktu)

- Szlak niebieski - dalekobieżny (biegnie na duże odległości)

- Szlak zielony - prowadzi do charakterystycznego miejsca

- Szlak czarny - krótki szlak dojściowy (jak żółty, ale na bardzo małym dystansie)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodatkowo możemy natknąć się na białe koła z kropką w jednym z powyższych kolorów w środku - oznaczają one początek i koniec danego szlaku. Można też natknąć się na symbol pomarańczowego koła wpisanego w biały kwadrat. Jest to oznaczenie, które informuje, że przebiega tędy szlak konny. Z kolei biały kwadrat przedzielony na skos, którego lewa-dolna połowa ma kolor jednego ze szlaków, oznacza, że mamy do czynienia ze ścieżką spacerową, dydaktyczną lub edukacyjną.

Znaki leśników

Jak już wspomnieliśmy, te znaki mogą być bardzo różnorodne, w zależności od nadleśnictwa. Mają one informować o tym, na jakim terenie się znajdujemy, a także mogą zdradzić nam los poszczególnych drzew. Poniżej prezentujemy kilka popularnych przykładów.

- Żółta przerywana linia opasująca pień na wysokości około 1,5 metra - oznacza ona zwykle granicę gospodarczego drzewostanu nasiennego. Wewnątrz tego obszaru znajdują się drzewa, z których nadleśnictwo pozyskuje nasiona do badań, nasadzeń i innych celów.

- Żółta ciągła linia z dodatkowym numerem - konkretnym numerem rejestrowym oznacza się szczególnie dobre jakościowo drzewa, z których pozyskuje się nasiona do kolejnych nasadzeń. W okolicy drzewa matecznego znaleźć można też dodatkowo 4 drzewa porównawcze oznaczone cyframi od 1 do 4.

- Duża litera "E" - oznacza to drzewa biocenotyczne, czyli takie, które wyróżniają się wiekiem lub rozmiarem, mają zamieszkałe przez leśną faunę dziuple, posiadają nietypową korę lub szyszki. Takie drzewa otacza się opieką w celu zwiększenia różnorodności biologicznej lasu.

- Litera "K" lub "KE" - oznacza, że jesteśmy na granicy kępy ekologicznej, czyli fragmentu starodrzewu pozostawionego do naturalnego rozkładu. W takiej części lasu się nie gospodaruje, a powalone i martwe drzewa są pozostawione naturze. Takie miejsca są często schronieniem zwierząt, a także enklawą wielu mikroorganizmów, owadów czy grzybów.

- Kropka (zazwyczaj czerwona) lub pochyła kreska - dla drzewa jest to wyrok. Oznacza drzewo przeznaczone wo wycinki. Być może jest ono chore lub zaatakowane szkodnikiem, albo po prostu w szerszym planie zagospodarowania lasu zaplanowano, że należy zrobić w tym miejscu więcej przestrzeni dla innych drzew.

- Białe paski - oznaczają zwykle granice działek zrębowych. Są to wyszczególnione pasu lasu, które wynikają z jego planu zagospodarowania.

- Białe litery A, B, C na sosnach - są to partie monitoringu brusznicy mniszki, która jest szkodnikiem atakującym przede wszystkim drzewa iglaste.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)