Ważne odkrycie. Może zmienić spojrzenie na historię Księżyca
Wyniki badania, które ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Nature Astronomy" rzucają nowe światło na historię Księżyca. W próbce meteorytu pochodzącego ze Srebrnego Globu badacze znaleźli apatyt, czyli szeroko rozpowszechniony minerał z gromady fosforanów. To sugeruje, że wczesna skorupa księżycowa, tworząca powierzchnię Księżyca, ponad 4 miliardy lat temu kryła w sobie więcej wody, niż początkowo uważano.
16.01.2024 | aktual.: 16.01.2024 21:36
Tara Hayden, doktorantka na Western University, dokonała znaczącego odkrycia podczas weryfikacji próbki skały dla kolekcjonera. Okazało się, że jest ona nie tylko księżycowym meteorytem, ale zawiera w sobie również cenne informacje o wodzie na Księżycu. Wcześniejsze dane tego typu pochodziły z analiz przeprowadzonych na próbkach pobranych podczas misji Apollo.
Woda na Księżycu
Eksperci początkowo uznali, że są one "ubogie w substancje lotne", co sugerowało, że Księżyc już miliony lat temu był suchym globem. Dopiero w 2008 r. Alberto Saal i inni badacze odkryli obecność znacznych ilości wody i innych substancji lotnych w próbkach z misji Apollo. W komunikacie prasowym Western University można przeczytać, że dało to początek ponownej ich weryfikacji, która trwała 15 lat.
Zobacz także
Hayden zwraca uwagę, że najwięcej o historii wody na Księżycu wiadomo właśnie "z próbek pochodzących z programu Apollo". Uważa się jednak, że "reprezentują one jedynie około pięciu procent całej powierzchni Księżyca". Zdaniem badaczki, dopóki na Ziemię nie dotrą nowe próbki, zebrane podczas zbliżających się misji Artemis, jedynymi innymi próbkami z powierzchni Księżyca, które mogą dostarczyć cennych informacji o Srebrnym Globie, są meteoryty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W analizach skupiono się głównie na apatycie, który zawiera pierwiastki lotne. Znajduje się on we wszystkich typach skał księżycowych z wyjątkiem szklanych ziaren i anortozytów, reprezentujących wczesną skorupę Księżyca. Badacze w komunikacie prasowym zaznaczyli, że te ostatnie są bardzo stare i liczą 4,5–4,3 miliarda lat. Dodatkowo są jedynym znanym rodzajem skał, który powstał bezpośrednio z księżycowego oceanu magmy.
Eksperci są zdania, że znalezienie apatytu w tego typu skałach umożliwiło po raz pierwszy bezpośrednie zbadanie tego nieznanego etapu ewolucji Księżyca. Uważają też, że ich odkrycie nastąpiło w bardzo dobrym czasie, bo pomoże w wyznaczaniu programów i celów dla astronautów zaangażowanych w misje Artemis.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski