Szykuje się wyjątkowe widowisko. Już niedługo koniunkcja Księżyca z Jowiszem
W najbliższy czwartek wieczorem, miłośnicy astronomii będą mieli okazję podziwiać na niebie niezwykle atrakcyjny układ dwóch ciał niebieskich - Księżyca i Jowisza, największej planety w naszym Układzie Słonecznym. Te dwa obiekty zbliżą się do siebie, tworząc niecodzienny widok.
Konkretnie, 18 stycznia, o godzinie 21.10, nastąpi zjawisko znanego jako koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Oznacza to, że te dwa ciała niebieskie znajdą się w bliskiej odległości od siebie, dzieląc je zaledwie 2,1 stopnia na niebie. Księżyc, będący naturalnym satelitą Ziemi, będzie w tym czasie oświetlony nieco ponad połowę swojej tarczy, stopniowo dążąc do pełni.
Widowiskowa koniunkcja Księżyca z Jowiszem
Jowisz powinien stać się widoczny na niebie około godziny 16.30, natomiast Księżyc pojawi się wcześniej. Obie te ciała niebieskie będą znajdować się wysoko na niebie, nad południowo-wschodnim horyzontem. Znikną za horyzontem dopiero około godziny pierwszej w nocy.
Następnego dnia, w piątek 19 stycznia, odbędzie się kolejna koniunkcja, tym razem pomiędzy Księżycem a planetą Uran. W tym przypadku, aby móc zobaczyć Urana, konieczne będzie użycie teleskopu. Natomiast Jowisz będzie widoczny gołym okiem jako bardzo jasny punkt świetlny. Jeżeli spojrzymy na Jowisza przez teleskop, będziemy mogli zobaczyć cztery z jego księżyców, zwane księżycami galileuszowymi, a także pasy chmur w atmosferze tej planety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Test łącza światłowodowego Play 5 Gbps
Osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć, jak szybko Księżyc przemieszcza się po niebie na tle gwiazd, powinny obserwować niebo wieczorem 17 stycznia, a następnie w dniu koniunkcji 18 stycznia i w kolejnym dniu 19 stycznia. Wszystkie trzy dni będą obfitować w widowiskowe ułożenie obiektów na niebie. W czwartek Księżyc i Jowisz będą znajdować się tuż obok siebie, natomiast w środę i piątek Księżyc będzie oddalony od planety.
Koniunkcje Księżyca z jasnymi planetami, a także koniunkcje pomiędzy samymi planetami, to zjawiska astronomiczne, które zawsze przyciągają uwagę. Nie ma konieczności obserwowania ich dokładnie w momencie koniunkcji - można to zrobić na przykład godzinę przed lub po tym momencie. Zazwyczaj nawet dzień przed i dzień po koniunkcji widok na niebie jest ciekawy.
Osoby, które chcą dowiedzieć się, jakie interesujące zjawiska astronomiczne czekają na nas na niebie w najbliższych tygodniach, mają wiele możliwości. Na przykład, planetaria często oferują seanse, podczas których pokazują widok nocnego nieba w danej porze roku. Na stronach internetowych planetariów oraz na portalach tematycznych publikowane są notatki, które prezentują najciekawsze zjawiska astronomiczne na niebie w danym miesiącu.
Mi łośnicy astronomii korzystają również z programów komputerowych typu planetarium, takich jak darmowe Stellarium, czy z aplikacji mobilnych do tego celu. Na rynku dostępne są także ścienne kalendarze astronomiczne, na przykład kalendarz "Uranii – Postępów Astronomii". Osoby, które chcą mieć pod ręką pełne zestawienie różnorodnych zjawisk astronomicznych w formie tabel i mapek na cały rok, mogą skorzystać z bezpłatnego "Almanachu astronomicznego na rok 2024" wydanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, dostępnego online w formie e-booka.