Ważna umowa dla polskiej zbrojeniówki. Wyrzutnie Patriot będą produkowane w kraju
12.08.2024 12:06, aktual.: 12.08.2024 12:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W poniedziałek, 12 sierpnia Huta Stalowa Wola S.A. i Raytheon Polska podpisały umowę na produkcję 48 wyrzutni M903, wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w ramach II fazy programu Wisła. Program ten odgrywa istotną rolę we wzmacnianiu możliwości obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Polski, a szczególnie w zwalczaniu taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, czy rakiet samosterujących.
MON wyjaśnia, że umowa na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903 (Letter Subconract) rozpoczyna realizację drugiej fazy programu Wisła i podpisywanie umów z polskim przemysłem na dostawy kolejnych komponentów w latach 2027–2029. W pierwszej fazie programu Polska pozyskała 2 baterie systemu Patriot. Wówczas 16 baterii wchodzących w ich skład zostało dostarczonych przez Hutę Stalowa Wola S.A. na zlecenie firmy Raytheon, która jest producentem i dostawcą systemów Patriot.
Program Wisła
Program "Wisła" to projekt modernizacji polskiej obrony przeciwrakietowej, którego głównym celem jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski. Można powiedzieć, że tworzy on górną warstwę polskiej "tarczy antyrakietowej", czyli wielowarstwowego systemu przeciwlotniczego. Średnią są natomiast systemy CAMM/Sky Sabre pozyskane w ramach programu Narew, a dolną - produkowane w Polsce systemy o mniejszym zasięgu - Poprad, Piorun oraz Pilica, ale też indywidualne zestawy przeciwlotnicze typu Piorun czy Grom.
W ramach programu Wisła Polska pozyskuje cały, kompletny system uzbrojenia, który obejmuje wyrzutnie, nowoczesne pociski PAC-3 MSE o zasięgu ok. 120 km, radary, a także systemem kierowania ogniem IBCS (Integrated Battle Command System). Dzięki umowie zawartej przez MON pod koniec lutego 2024 r., która dotyczy pozyskania zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, Polska w przyszłości stanie się drugim po USA użytkownikiem systemu IBCS na świecie i jednocześnie pierwszym korzystającym z niego krajem w Europie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
System IBCS to rozwiązane opracowane przy wsparciu koncernu Northrop Grumman. Firma przedstawia go jako system łączący czujniki i efektory, które nigdy nie zostały zaprojektowane do współpracy w jednym systemie dowodzenia i kontroli. Jest więc systemem, który połączy w jedną całość najważniejsze elementy polskiej obrony powietrznej. Zyska na tym Polska, która na swoim wyposażeniu posiada sprzęt wojskowy od różnych dostawców, w tym właśnie amerykańskie systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot.
Podstawowym zadaniem systemu Patriot jest zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. Warto przypomnieć, że Ukraińcy twierdzą, iż przy pomocy systemu Patriot udało im się unieszkodliwić najnowszy rosyjski pocisk hipersoniczny Cyrkon. Mieli tego dokonać, korzystając ze starszej wersji systemu. Pokazuje to możliwości systemów, które nabywa Polska, szczególnie w zakresie zwalczania różnorodnych pocisków.
MON przypomina, że w przedsiębiorstwach będących częścią konsorcjum PGZ-WISŁA do tej pory wyprodukowano szereg innych elementów zestawów Patriot, w tym:
- kontenery wsparcia technicznego,
- samochody transportowo-załadowcze,
- komponenty wyrzutni,
- komponenty pocisków rakietowych,
- komponenty systemów radiolokacyjnych.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski