Warszawa z 5G. Orange Polska i Ericsson uruchomili w stolicy testową sieć

Warszawa z 5G. Orange Polska i Ericsson uruchomili w stolicy testową sieć
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

13.09.2019 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

5G już w Warszawie. Sieć piątej generacji pozwala ściągać dane z szybkością blisko 900 Mb/s. To pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające najnowszą technologię w warunkach miejskich. Orange i Ericsson uruchomili w stolicy 9 stacji bazowych.

Orange Polska i Ericsson testują w stolicy sieć 5G. Firmy uruchomiły 9 stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu, rozmieszczając je w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z siecią piątej generacji.

Testy 5G w Warszawie

"Dostęp do szybkiej sieci, jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg i elektryczności. To kolejny etap wielkiego projektu jakim jest budowa sieci 5G w Polsce. Bardzo się cieszę że go rozpoczęliśmy. Dla nas istotne jest prezentowanie praktycznego wymiaru 5G" – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. "Dla Polski sieć piątej generacji to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy" - dodał.

Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 – 3,6 GHz, udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange" – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Orange umożliwiał testowanie możliwości 5G za pomocą smartfona ZTE Axon 10 Pro 5G, przedstawianego przez operatora jako Orange Neva Jet 5G.

"Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz to nowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy. Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie" – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce

"Zaczęliśmy jako pierwsi w USA, Europie a także w Australii. To doświadczenie jakie zdobyliśmy będzie też użyte w Warszawie. Dzisiaj w Polsce mamy 2000 inżynierów w Krakowie i Łodzi którzy budują sprzęt sprzedawany na całym świecie. A 2 tygodnie temu ogłosiliśmy rozpoczęcie produkcji komponentów do naszych stacji bazowych" - dodał Mellor.

Obraz
© Materiał prasowy

Część Polaków jest sceptycznie nastawiona do sieci 5G, widząc w niej zagrożenie dla zdrowia. Protesty przeciwko sieciom komórkowym piątej generacji odbyły się w wielu miastach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)