Trwa ładowanie...

5G. Ważna decyzja podjęta. Państwo zarobi więcej, ale eksperci mają wątpliwości

Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął kluczową decyzję związaną z rozwojem 5G w Polsce. Zysk dla państwa będzie większy, ale niekoniecznie przyspieszy to wdrożenie inwestycji.
Share
5G: UKE podjęło decyzję, nie wszyscy są z niej zadowoleni
5G: UKE podjęło decyzję, nie wszyscy są z niej zadowoleniŹródło: iStock.com
d2jihtn

Żeby 5G mogło funkcjonować potrzebuje wydzielonego pasma częstotliwości. Urząd Komunikacji Elektronicznej zdecydował, że podzielenie częstotliwości na operatorów odbędzie się za sprawą aukcji, a nie przetargu - dowiedziała się "Wyborcza".

Zdaniem ekspertów na decyzji UKE najbardziej zyska państwo. Chodzi o finanse. W przetargu operatorzy walczą konkretne o bloki częstotliwości - wygrywa ten, kto zaoferuje większą sumę.

Tymczasem w aukcji dopiero po licytacji wiadomo, jaki blok się wygrało. Można więc trafić na korzystny albo zapłacić mniej i otrzymać "niechciany" blok. Operatorom powinno zależeć na tym, by licytować i proponować wyższe sumy, żeby uzyskać ten "niezaśmiecony" (do którego uprawnienia ma wiele podmiotów).

d2jihtn

Zobacz też: Jak 5G ułatwi nam życie?

Dlatego UKE tak tłumaczy swoją decyzję: gdyby postawiono na przetarg, niektóre bloki mogłyby nie zostać wybrane. Niesprzedane spowodowałyby opóźnienia w dotrzymywaniu terminów związanych z 5G.

Nie zgadzają się z tym eksperci, według których to przetarg przyspieszyłby prace, bo operatorzy szybciej kupiliby bloki. I mogli rozpocząć inwestycje.

d2jihtn

Czytaj też: 5G. Wiceminister uspokaja. Nowa sieć tak samo bezpieczna jak 3G i 4G

Z szacunków resortu finansów wynika, że przyszłoroczna dystrybucja pasm pod 5G przyniesie do budżetu 3,5-5 mld zł. Stąd głosy, że to dlatego postawiono na aukcję, bo licytacja będzie podbijała stawkę. UKE jednak te entuzjastyczne prognozy ministerstwa nieco gasi. Konkretną sumę poznamy niedługo, ale według UKE nie jest to 3,5 mld zł.

Operatorzy są mniej zadowoleni z wyboru UKE. Dla nich 5G oznacza nie tylko wykupienie pasma, ale również inwestycja w infrastrukturę. "Wyborcza" cytuje szacunki Ministerstwa Cyfryzacji, z których wynika, że operatorom może brakować między 11 a 33 mld zł.

Czytaj też: Zmiany prawne dot. 5G. Telewizje TVP i Trwam mogą liczyć na rekompensatę

Jeden z nich skarży się, że w Niemczech to państwo pomaga firmom, a w Polsce 5G ma być źródłem pieniędzy do budżetu.

źródło: "Wyborcza"

d2jihtn

Podziel się opinią

Share
d2jihtn
d2jihtn
Więcej tematów