W twoim ciele jest aż 109 substancji chemicznych, o których nie wiesz

W twoim ciele jest aż 109 substancji chemicznych, o których nie wiesz

Niektóre związki chemiczna są w naszych ciałach od dawna, ale nie mieliśmy o tym pojęcia
Niektóre związki chemiczna są w naszych ciałach od dawna, ale nie mieliśmy o tym pojęcia
Źródło zdjęć: © Pixabay, Lic. CC0
Karolina Kowasz
20.03.2021 11:13

Ilość chemii, z jaką na co dzień się stykamy, martwi nie tylko osoby, które są na nią szczególnie podatne. Ostatnie badania donoszą, że w naszych ciałach może znajdować się aż 109 nowych substancji chemicznych. 55 z wymienionych związków nie zostało wcześniej znalezionych w ludzkim ciele. Co jednak budzi większe zdziwienie, kolejne 42 naukowcy określają jako tajemnicze substancje chemiczne, których pochodzenie i zastosowanie jest nieznane.

Źródłem tych rewelacji jest badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF). Zdecydowali się oni przebadać krew kobiet w ciąży, a następnie także krew ich nowonarodzonych dzieci. Wyniki przeprowadzonych testów sugerują, że wykryte chemikalia są w stanie przenieść się przez łożysko matki do organizmu płodu. 

Zdaniem naukowców, tego rodzaju odkrycie jest bardzo niepokojące. Sugeruje ono, że wiele z chemicznych substancji może być z nami już od pokoleń, tylko wcześniej nie mieliśmy o nich pojęcia. Dopiero rozwój nowoczesnej technologii pozwolił na ich wykrycie w naszych organizmach. 

Wykryte chemikalia można wstępnie zidentyfikować za pomocą bibliotek chemicznych. Żeby jednak móc potwierdzić ich skład, niezbędne jest porównanie ich z z czystymi substancjami chemicznymi wytworzonymi przez producentów. Ci jednak nie zawsze je udostępniają, a często dochodzi także do wycofania dostępów do wzorców analitycznych. 

Badacze byli jednak w stanie określić część chemikaliów, jakie znalazły się w próbkach. Ze wszystkich znalezionych substancji, 40 jest znanych jako plastyfikatory, które są używane, przykładowo, jako dodatki do PCW oraz innych polimerów, aby wpłynąć na ich właściwości. Kolejne 28 to środki używane w kosmetykach, 25 pochodzi z innych produktów konsumenckich, zaś 29 to popularne środki farmaceutyczne

Trochę mniej wesoło robi się przy kolejnych substancjach. Aż 23 chemikalia są znane jako pestycydy, trzy to środki zmniejszające palność, a siedem to związki PFAS, które są używane w wykładzinach, tapicerce i innych zastosowaniach. Pozostałe 55 nie zostały jednak wcześniej wykryte u ludzi. Większość z nich to skomplikowane chemicznie związki, znane jako plastyfikatory, pestycydy oraz chemikalia innego rodzaju.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)