Trwa ładowanie...
dg6lpio

Bakterie zjadają zanieczyszczenia. Mogą uratować środowisko

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto od lat opracowują mieszankę drobnoustrojów do specjalnego zadania – mają one pochłaniać toksyczne chemikalia. Teraz zostaną użyte do tego po raz pierwszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bakterie zjadające niektóre toksyny mogą być skutecznym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniem środowiska.
Bakterie zjadające niektóre toksyny mogą być skutecznym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniem środowiska. (Shutterstock.com)
dg6lpio

Planeta ma nas dosyć. Nie jest to nic dziwnego skoro zatruliśmy ją śmieciami, które mają na nią toksyczny wpływ i które rozkładają się tysiące lat. Stworzyliśmy problem, z którym ciężko nam sobie samemu poradzić, dlatego zwrócenie się o pomoc do bakterii, to może być klucz do sukcesu.

Żarłoczne drobnoustroje

Grupa bakterii hodowana przez naukowców z Kanady ma być używana do rozkładania zanieczyszczeń znanych powszechnie jako BTEX, benzen, toulen, etylobenzen i ksylen.

dg6lpio

BTEX to zanieczyszczenia powszechnie spotykane w glebie i wodach podziemnych, w miejscach, w których wykorzystywana była ropa naftowa, np. tereny starych stacji benzynowych czy rafinerie.

Innymi sposobami radzenia sobie z zanieczyszczeniami BTEX, jest wykopywanie gleby lub wypompowywanie wody gruntowej na powierzchnie, gdzie zacznie działać na nią tlen, wytwarzając w naturalny sposób organizmy rozkładające te chemikalia. Jednak kopanie i wypompowywanie wody jest energochłonne i kosztowne.

Tlen jest im zbędny

Elizabeth Edwards, badaczka przewodząca badaniom, razem ze swoim zespołem już 15 lat temu wyodrębniła grupy bakterii, które zjadały BTEX bez udziału tlenu. Od tego czasu drobnoustroje były trenowane przez naukowców – zespół karmił je odpadami BTEX, pobierał próbki kolejnych grup bakterii, które najskuteczniej rozkładały zanieczyszczenia i używali ich do tworzenia następnej generacji drobnoustrojów.

dg6lpio

Teraz naukowcy razem z innymi instytucjami, które włączyły się do projektu, przetestują bakterie w terenie.

Czytaj też: Polizał ją pies, amputowali jej ręce i nogi

Gen degradacji

Jednym z najciekawszych aspektów projektu będzie zastosowanie specjalistycznych narzędzi, które będą miały za zadanie monitorowanie wprowadzonych na oczyszczany teren drobnoustrojów i mikroorganizmów już wcześniej tam żyjących.

Ma to na celu lepsze zrozumienie, które geny bakterii są odpowiedzialne za możliwości degradacji zanieczyszczeń i w jaki sposób mikroorganizmy współpracują w celu osiągnięcia całkowitej degradacji toksyn. To może wskazać drogę, do jeszcze lepszej technologii oczyszczania i w konsekwencji - ratowania naszego środowiska.

Czytaj też: Plastik jest wszędzie? Tak. Teraz znaleziono go nawet w deszczu

dg6lpio

Podziel się opinią

Share
dg6lpio
dg6lpio
Więcej tematów