Podpisano umowę. Nowe centrum szkoleniowe dla załóg czołgów Abrams w Polsce

Podpisano umowę. Nowe centrum szkoleniowe dla załóg czołgów Abrams w Polsce

Podpisano umowę. Nowe centrum szkoleniowe dla załóg czołgów Abrams w Polsce
Źródło zdjęć: © Getty Images | SSgt Shane A. Cuomo
01.11.2023 13:24, aktualizacja: 01.11.2023 21:45

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że we współpracy z koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin zostanie wybudowane nowe centrum szkoleniowe w Wesołej na Mazowszu.

Z opublikowanych informacji wynika, że kontrakt opiewa na kwotę 82,6 mln dolarów i ma zostać sfinalizowany do połowy lipca 2027 r. Projekt jest realizowany na zlecenie Polski, ale ze względu na procedury i aby przyspieszyć prace umowa z Lockheed Martin została zawarta przez Departamentem Obrony USA.

Jak wskazuje serwis Zbiam.pl, na centrum szkoleniowe w Wesołej będą składać się mobilne i stacjonarne zaawansowane systemy szkolenia strzeleckiego, które służą do nauki wykorzystania czołgów M1A1 Abrams. To właśnie w Wesołej stacjonuje 1. Warszawska Brygada Pancerna - jedna z pierwszych w Polsce korzystających z czołgów Abrams.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Abramsy dla Polski

W tym roku do Polski trafiło 250 czołgów Abrams, co miało istotne znaczenie dla rozwoju możliwości obronnych kraju. W samej Wesołej stacjonuje obecnie 116 z zamówionych czołgów. Chociaż M1A1 to najstarsze modele amerykańskich Abramsów, jednostki, które trafiły do Polski zostały poddane licznym modyfikacjom. W wyniku tych ulepszeń doczekały się modernizacji termowizji, systemu kierowania ogniem, modułu nawigacyjnego i laserowego dalmierza.

Ważnym usprawnieniem jest również system Trophy HV. System ochrony aktywnej ma za zadanie neutralizację nadlatujących m.in. przeciwpancernych granatów lub przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK). Izraelski system Trophy zapewnia 360-stopniową ochronę przed atakami, dlatego jest wdrażany w różnych czołgach na całym świecie.

Warto przypomnieć, że Polska niedawno zdecydowała się na zakup kolejnych amerykańskich czołgów. Niestety pojawia się wiele informacji, że te polskie Abramsy zostały zakupione bez kluczowego systemu obronnego, czyli właśnie Trophy HV. A to będzie wiązać się z kolejnymi wydatkami i modernizacjami w kolejnych latach.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)