W 2019 roku rosyjscy urzędnicy będą mieli własny system operacyjny

W 2019 roku rosyjscy urzędnicy będą mieli własny system operacyjny

W 2019 roku rosyjscy urzędnicy będą mieli własny system operacyjny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.07.2018 12:14

Rostelecom bardzo troszczy się o bezpieczeństwo informacyjne rosyjskiego rządu. W tym celu zaczęli opracowywać nowy system operacyjny. Będzie w smartfonie każdego urzędnika już w kolejnym roku.

Rosjanie już produkują własne smartfony, od września zadebiutują rosyjskie tablety, a w planach mają jeszcze wejście na rynek laptopów. Z gadżetów korzystają głównie pracownicy firm państwowych ( np. Poczta Rosji, która w zeszłym roku wydała ponad 171,1 milionów rubli (ok. 11 mln złotych) na 15 tysięcy egzemplarzy smartfonu). Firma INOI istnieje niecałe 2 lata, ale już wyprodukowała 8 modeli smartfonów. Ostatnio zajęli się opracowaniem nowego systemu operacyjnego specjalnie dla rosyjskich ministerstw.

Projekt został przedstawiony na konferencji naukowej, która odbyła się 4 lipca. Dyrektor Rostelecom (główny dostawca usług telefonicznych w Rosji) poinformował, że współpracuje z INOI w celu opracowania rosyjskiego systemu operacyjnego na podstawie już istniejącego OS Sailfish. Chcą oni stworzyć produkt o jakości Androida i iOS, dlatego nawiązali współpracę z fińską firmą Jolla. Podczas konferencji zdradzono też, że część urzędników rosyjskich już testuje nowy system. Oczekuje się, że nowy OS stanie się oficjalny w 2019 roku.

Jednak, zanim w tej sprawie zostanie przyjęta ostateczna decyzja, Rostelekom chcę zmienić nazwę systemu. Sailfish – zdaniem rosyjskiej firmy – niedokładnie odzwierciadla tożsamość narodową przyszłej platformy.

źródło: rns.online

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)