Uwaga na oszustwo! Bank ostrzega przed SMS-owymi naciągaczami

Uwaga na oszustwo! Bank ostrzega przed SMS‑owymi naciągaczami

Uwaga na oszustwo! Bank ostrzega przed SMS-owymi naciągaczami
Źródło zdjęć: © Fotolia
23.11.2018 16:42

Black Friday. Oszuści próbują za pomocą SMS-ów z fałszywymi linkami wyłudzać pieniądze od osób kupujących w sieci - ostrzega Bank Pekao.

Schemat jest następujący: potencjalna ofiara robi zakupy w sklepie internetowym, a po chwili dostaje wiadomość z informacją o konieczności dopłaty. Nadawcą SMS-a ma być firma kurierska - InPost, DHL, DPD. "Wysyłka pod wskazany adres jest droższa. Prosimy dopłacić 1PLN, brak opłaty oznacza anulowanie zamówienia http://..." - czytamy w SMS-ie.

Dalej pojawia się adres strony, przez którą ofiara ma wykonać dodatkową opłatę. Prowadzi on do fałszywej witryny do złudzenia przypominającej stronę pośrednika płatności DotPay.

To nie przypadek, że akurat teraz nasilają się ataki cyberprzestępców. Trwa Black Friday - czas dużych promocji w sklepach - stacjonarnych i internetowych - na całym świecie. Miliony osób właśnie teraz szuka świetnych okazji i wydaje w sieci pieniądze.

Dlaczego oszuści chcą tylko złotówkę dopłaty? To jedynie sposób na przyciągnięcie ofiar. Jeśli dokonają płatności na fałszywej stronie, złodzieje przejmą ich dane logowania do banku. A wtedy mogą ukraść o wiele więcej pieniędzy.

Jeśli ktoś padł ofiarą takiego przekrętu, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)