Usterka Starlinera. Odwołano jego pierwszy załogowy lot na ISS

Odwołano pierwszy załogowy lot statku Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wyprodukowany przez koncern Boeing pojazd nie trafi na ISS ze względu na usterkę w rakiecie nośnej.

Odwołany start Starlinera
Odwołany start Starlinera
Źródło zdjęć: © GETTY | Orlando Sentinel

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pierwszy załogowy lot statku Starliner na ISS został odwołany. Pojazd, za którego budowę odpowiada koncern Boeing, nie dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na przylądku Canaveral na Florydzie poinformowano, że start musi zostać odwołany ze względu na usterkę w rakiecie nośnej.

Lot został odwołany w dość zaawansowanej fazie przygotowań. Butch Wilmore i Suni Williams – dwóch astronautów NASA siedziało już wewnątrz kapsuły statku, gdy przerwano odliczanie przedstartowe. Inżynier Dillon Rice z firmy United Launch Alliance poinformował później, że przyczyną odwołania startu było wykrycie wadliwego zaworu tlenu w górnym stopniu rakiety nośnej Atlas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tej chwili nie znamy jeszcze nowego terminu starty. Mamy do czynienia z kolejnym opóźnieniem pierwszego załogowego lotu Starlinera. Od kilku lat termin startu opóźnia się z powodu usterek technicznych.

Dillon Rice powiedział, że Boeing "nie chce podejmować żadnego ryzyka", ponieważ ma to być pierwszy lot załogowy statku. Początki Starlinera nie są jednak zbyt dobre.

Już pierwszy jego start, jeszcze bez załogi, zakończył się niepowodzeniem. Miało to miejsce w 2019 r. Wówczas okazało się, że kapsuła weszła na złą orbitę i nie dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot należało powtórzyć. Później odkrywano kolejne usterki techniczne.

Starliner powstał w wyniku zlecenia od NASA sprzed dziesięciu lat. Wówczas Boeing i SpaceX Elona Muska miały opracować i wyprodukować pojazd do transportu astronautów na stację ISS i z powrotem. Starliner nie spisuje się do tej pory zbyt dobrze. W odróżnieniu od niego statki Dragon Space X pomyślnie wykonują loty orbitalne już od 2020 r.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)