USA przyjrzą się wybuchom Nord Stream? Mogą sprawdzić ich dźwięki

Podwodne dźwięki mogą pomóc w dochodzeniu w sprawie Nord Stream
Podwodne dźwięki mogą pomóc w dochodzeniu w sprawie Nord Stream
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dragan Mihajlovic
Karolina Modzelewska

08.10.2022 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

USA rozważają wykorzystanie zaawansowanych możliwości analizy podwodnych nagrań dźwiękowych z czasu wybuchów gazociągów Nord Stream, jak donosi CNN. W ten sposób Amerykanie mogliby wesprzeć dochodzenie w tej sprawie i pomóc ustalić, jak do nich doszło.

Wybuchy gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Nie chodzi tylko o kwestie gospodarcze i geopolityczne, ale też o względy środowiskowe, bo wybuchy spowodowały uwolnienie ogromnej ilości metanu do atmosfery. Skutki tego możemy odczuwać przez długi czas, o czym informował Karol Kołtowski.

USA pomogą wyjaśnić sprawę Nord Stream?

Na temat przyczyn wybuchów powstało wiele teorii, które zostaną wyjaśnione w ramach dochodzenia. Być może zaangażują się w nie Stany Zjednoczone, o czym donosi CNN. Serwis amerykańskiej telewizji informacyjnej powołując się na anonimowych informatorów, przekazał, że USA rozważają wykorzystanie zaawansowanych możliwości analizy podwodnych nagrań dźwiękowych.

Nagrania miałby być poddane weryfikacji przez amerykańską marynarkę wojenną, a analizy obejmowałyby przetwarzanie sygnatur sonaru dostarczonych przez Szwecję i Danię. Pozwoliłoby to przyspieszyć dochodzenie, zapewniając bardziej szczegółowy obraz tego, co znajdowało się w pobliżu gazociągów w czasie eksplozji i co je spowodowało. Wszystko zależy jednak od jakości dostarczonych dźwięków.

Jak podkreśla CNN, wiele państw posiada systemy do przetwarzania podwodnych dźwięków, ale według informatorów serwisu to Stany Zjednoczone posiadają najbardziej zaawansowane możliwości w tym zakresie. Dodatkowo ich analizę uznaje się za kluczowy element postępowania. Istnieją również zdjęcia satelitarne, ale eksperci uważają, że niewiele wniosą do sprawy, ponieważ zostały wykonane w pochmurne dni.

CNN przypomina również, że wszystkie rodzaj podwodnych maszyn i urządzeń - okręty, torpedy, silniki itp. wydaje unikalny dźwięk, nazywany "sygnaturą sonaru". Stany Zjednoczone posiadają bogatą bibliotekę tych dźwięków, co łatwo pozwala je identyfikować i przypisać do określonych przedmiotów.

Marynarka Wojenna USA na razie nie potwierdziła doniesień dotyczących złożenia oferty pomocy w dochodzeniu. Jej rzeczniczka kpt. Tamara Lawrence podkreśliła jednak, że jednostka jest gotowa, aby pomóc w rozwiązaniu sprawy wybuchów w gazociągach Nord Stream.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także