USA. Gigantyczny etanowiec wyruszył w podróż do Chin. Na pokładzie rekordowy ładunek

USA. Gigantyczny etanowiec wyruszył w podróż do Chin. Na pokładzie rekordowy ładunek

Największy etanowiec na świecie wyruszył z USA do Chin
Największy etanowiec na świecie wyruszył z USA do Chin
Źródło zdjęć: © Twitter
23.01.2021 16:30

Największy etanowiec na świecie opuścił terminal w USA i udał się w podróż do Chin. Na pokład Seri Everest załadowano rekordową ilość 911 tysięcy baryłek etanu. Przesyłka dotrze na miejsce w połowie lutego.

Seri Everest, największy na świecie statek typu VLEC (Very Large Ethan Carrier) opuścił terminal eksportowy Orbit Ethane w Nederland w Teksasie w Stanach Zjednoczonych 17 stycznia 2020 roku i udał się w podróż do Chin.

Na statek załadowano rekordową ilość 911 000 baryłek etanu. Przesyłka dotrze o fabryki etylenu Lianyungang znajdującej się w prowincji Jiangsu w Chinach w połowie lutego 2021 roku.

Seri Everest jest pierwszą jednostką z serii sześciu VLEC-ów zamówionych przez malezyjską firmę MISC. Jej przedstawiciele poinformowali, że operacja z udziałem etanowca jest największą tego typu w historii.

- Z przyjemnością otwieramy kolejny ważny rozdział na początku 2021 roku. Jest to historyczny moment, gdyż po raz pierwszy załadowano taką ilość etanu na pokład największego statku typu VLEC na świecie - skomentował Yee Yang Chien, prezes i dyrektor generalny Grupy MISC, cytowany przez portal gospodarkamorska.pl.

Przypomnijmy, że etan jest pochodną gazu ziemnego, bardzo poszukiwaną szczególnie w krajach azjatyckich, gdzie jest stosowany jako alternatywa dla propanu i butanu.

Rekordowa ilość baryłek etanu to druga przesyłka, która wyruszyła z obiektów eksportowych Orbit Gulf Coast NGL Exports w terminalu Energy Transfer Nederland w Teksasie. Wcześniej, z równie potężnym ładunkiem 49 tys. ton LPG wypłynął stamtąd statek BG Gemini. Swoją podróż do Japonii zakończy pod koniec stycznia 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)