USA. Gigantyczny etanowiec wyruszył w podróż do Chin. Na pokładzie rekordowy ładunek

USA. Gigantyczny etanowiec wyruszył w podróż do Chin. Na pokładzie rekordowy ładunek23.01.2021 16:30
Największy etanowiec na świecie wyruszył z USA do Chin
Największy etanowiec na świecie wyruszył z USA do Chin
Źródło zdjęć: © Twitter

Największy etanowiec na świecie opuścił terminal w USA i udał się w podróż do Chin. Na pokład Seri Everest załadowano rekordową ilość 911 tysięcy baryłek etanu. Przesyłka dotrze na miejsce w połowie lutego.

Seri Everest, największy na świecie statek typu VLEC (Very Large Ethan Carrier) opuścił terminal eksportowy Orbit Ethane w Nederland w Teksasie w Stanach Zjednoczonych 17 stycznia 2020 roku i udał się w podróż do Chin.

Na statek załadowano rekordową ilość 911 000 baryłek etanu. Przesyłka dotrze o fabryki etylenu Lianyungang znajdującej się w prowincji Jiangsu w Chinach w połowie lutego 2021 roku.

Seri Everest jest pierwszą jednostką z serii sześciu VLEC-ów zamówionych przez malezyjską firmę MISC. Jej przedstawiciele poinformowali, że operacja z udziałem etanowca jest największą tego typu w historii.

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

- Z przyjemnością otwieramy kolejny ważny rozdział na początku 2021 roku. Jest to historyczny moment, gdyż po raz pierwszy załadowano taką ilość etanu na pokład największego statku typu VLEC na świecie - skomentował Yee Yang Chien, prezes i dyrektor generalny Grupy MISC, cytowany przez portal gospodarkamorska.pl.

Przypomnijmy, że etan jest pochodną gazu ziemnego, bardzo poszukiwaną szczególnie w krajach azjatyckich, gdzie jest stosowany jako alternatywa dla propanu i butanu.

Rekordowa ilość baryłek etanu to druga przesyłka, która wyruszyła z obiektów eksportowych Orbit Gulf Coast NGL Exports w terminalu Energy Transfer Nederland w Teksasie. Wcześniej, z równie potężnym ładunkiem 49 tys. ton LPG wypłynął stamtąd statek BG Gemini. Swoją podróż do Japonii zakończy pod koniec stycznia 2021 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)