USA chwalą się sukcesem. Futurystyczny dron ukończył test
Amerykańskie siły zbrojne informują o połączeniu z bezzałogowym systemem bojowym XQ-58A Valkyrie z myśliwcem F-35. Niedawno przeprowadzony test pozwolił stworzyć "jeszcze inteligentniejszy i szybszy zespół".
27.11.2024 14:36
Opracowany przez firmę Kratos dron XQ-58A Valkyrie to wsparcie dla samolotów F-35, czyli tych samych maszyn, na których dostawę czekają Polacy. Futurystyczny bezzałogowiec pozytywnie ukończył test, który pozwolił zaprezentować "płynną łączność F-35 z autonomiczną platformą". Jak czytamy na profilu poświęconym myśliwcowi F-35, którego właścicielem jest firma Lockheed Martin, w ten sposób "stworzono zespół, który jest jeszcze inteligentniejszy i szybszy".
Test bezzałogowca XQ-58A z myśliwcem F-35
Przypomnijmy, że w przeszłości XQ-58A przechodził szereg różnych testów. Jednym z ostatnich było sprawdzenie, jak bezzałogowiec radzi sobie z utratą łączności i wykonaniem misji bez kontaktu z bazą. Połączenie z F-35 było kolejnym testem sprawdzającym, jak w służbie poradzi sobie XQ-56A.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
XQ-58 Valkyrie, rozwinięty przez firmę Kratos Defense & Security Solutions, to innowacyjny bezzałogowiec zaprojektowany z myślą o współpracy z samolotami piątej generacji, jak F-35 i F-22 Raptor. Dron ma imponujące wymiary: długość 8,8 m i rozpiętość skrzydeł 6,7 m, co pozwala mu unieść około 260 kg uzbrojenia. Dzięki prędkości sięgającej 1050 km/h i zasięgowi przekraczającemu 5,5 tys. km, XQ-58 jest zdolny do długodystansowych misji bojowych.
Konstrukcja bazuje na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji opracowanych we współpracy z Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych USA. AI umożliwia dronowi autonomiczne działanie, co zostało udowodnione podczas testów symulujących utratę łączności z bazą. W takich warunkach, XQ-58 Valkyrie samodzielnie odnajduje drogę do celu i bezpiecznie powraca na miejsce lądowania. Producent przewiduje, że dron będzie mógł działać jako "lojalny skrzydłowy", wspierając załogowe myśliwce w misjach powietrznych.