USA: 11 trzęsień ziemi w ciągu doby. Naukowcy oceniają ryzyko wybuchu superwulkanu

W Parku Narodowym Yellowstone w USA doszło do 11 trzęsień ziemi podczas 24 godzin. Jak informują zagraniczne media, w ciągu minionego miesiąca do wstrząsów doszło aż 34 razy. W związku z sytuacją, naukowcy ocenili szanse na wybuch superwulkanu.

USA: 11 trzęsień ziemi w ciągu doby. Naukowcy oceniają ryzyko wybuchu superwulkanu
Źródło zdjęć: © YouTube.com

03.06.2020 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z największych superwulkanów na świecie nadal pozostaje bardzo aktywny sejsmicznie. Jak informuje gazeta "Idaho Statesman", w ciągu ostatniego miesiąca w Parku Narodowym Yellowstone doszło w sumie do 34 trzęsień ziemi.

Zdaniem naukowców z US Geological Survey, tylko w piątek 30 maja doszło tam do 11 trzęsień ziemi. Najsilniejszy ze wstrząsów osiągnął wielkość 3,1 stopni w skali Richtera. Pozostałe trzęsienia wahały się między 1,6 a 3,1 st. Jak informują eksperci, każdego roku na tym obszarze dochodzi do setek trzęsień ziemi.

Doniesienia o kolejnych wstrząsach, jak zwykle rodzą pytania o ryzyko erupcji superwulkanu. Kaldera (zagłębienie w szczytowej części wulkanu) Yellowstone jest pod stałą obserwacją lokalnych naukowców wspieranych przez specjalistów z Uniwersytetu Utah i z amerykańskiej agencji geologicznej USGS. Przypomnijmy, że do ostatniej gigantycznej eksplozji doszło 640 tysięcy lat temu. Do atmosfery zostało wyrzucone wtedy ponad 1 000 kilometrów sześciennych materiału piroklastycznego. Ostatni wypływ lawy nastąpił natomiast 70 tys. lat temu.

Naukowcy oceniają szansę erupcji superwulkanu

Naukowcy podkreślają, że trzęsienia ziemi najczęściej występują w skupiskach. Do największych z nich w ostatnich latach doszło w 1985 roku, kiedy to w ciągu trzech miesięcy w północno-zachodniej części parku odnotowano ponad 3 tysiące wstrząsów.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwej erupcji wulkanu, eksperci postanowili ocenić jej ryzyko. Ich zdaniem do wybuchu superwulkanu nie powinno dojść przez następne tysiąc lat.

Chociaż wybuch kaldery wulkanicznej znajdującej się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Narodowego Yellowstone od wielu lat jest przedmiotem apokaliptycznych wizji, to według naukowców z US Geological Survey, jego prawdopodobieństwo wynosi obecnie 1 do 730 000.

wiadomościsuperwulkanpark yellowstone
Komentarze (29)