Unia Europejska wypowiada wojnę Chinom. Powstanie europejski superkomputer
Nie chodzi wyłącznie o palmę pierwszeństwa i chwalenie się mocą. Na europejskim superkomputerze powinniśmy skorzystać wszyscy.
15.01.2018 12:19
Projekt o nazwie EuroHPC zakłada, że do 2023 roku powstanie sprzęt o wydajności przedeksaskalowej (stu milionów miliardów, czyli 1017 obliczeń na sekundę oraz miliarda miliardów, czyli 1018 obliczeń na sekundę). W planach są też dwa superkomputery średniej klasy (zdolnych do wykonywania około 1016 obliczeń na sekundę).
Przewidziany w obecnych wieloletnich ramach finansowych wkład UE w EuroHPC wyniesie około 486 milionów euro. Kwotę w podobnej wysokości wyłożą na ten cel państwa członkowskie i państwa stowarzyszone. Ogółem do 2020 r. na inwestycje przeznaczony zostanie około 1 mld euro ze środków publicznych.
Do czego niezbędna jest moc superkomputerów? Jak tłumaczy Komisja Europejska, wysokowydajne systemy obliczeniowe mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i obrony narodowej. Przydają się przy opracowywaniu zaawansowanych technologii szyfrowania, identyfikowaniu źródła cyberataków i reagowaniu na nie, skutecznym stosowaniu metod kryminalistyki lub też w symulacjach z dziedziny energii jądrowej.
Istotne jest też przetwarzanie danych. Większość firm robi to poza granicami Unii Europejskiej, co stanowi zagrożenie dla prywatności, ochrony danych, tajemnicy handlowej oraz własności danych. Superkomputer stworzony przez Unię Europejską sprawi, że europejskie firmy będą mogły przeprowadzać ten proces “u siebie”.
Wśród korzyści wymienia się też przemysł - np. cykl produkcji samochodów można dzięki superkomputerom skrócić z 60 do 24 miesięcy.
Powstanie superkomputerów powinno ulepszyć też życie zwykłych mieszkańców. Maszyny można wykorzystać w medycynie, gdzie pomogą wykrywać i leczyć choroby oraz opracowywać nowe terapie.
Superkomputery mają już teraz elementarne znaczenie w czynieniu znacznych postępów i wprowadzaniu innowacji w wielu obszarach mających bezpośredni wpływ na codzienne życie obywateli Europy. Mogą nam pomóc w tworzeniu medycyny spersonalizowanej, oszczędzaniu energii i skuteczniejszej walce ze zmianami klimatu. Ulepszona europejska infrastruktura superkomputerów niesie ze sobą ogromny potencjał w zakresie tworzenia miejsc pracy i stanowi kluczowy czynnik w procesie cyfryzacji przemysłu oraz zwiększaniu konkurencyjności europejskiej gospodarki - mówiła Mariya Gabriel, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.
Obecnie najszybszy superkomputer jest w Chinach. Zresztą Chińczycy mają najwięcej takich maszyn - aż 167, podczas gdy na terenie Stanów Zjednoczonych jest 165. Na tym jednak dominacja Chin się nie kończy. Do 2020 roku ma powstać urządzenie, które będzie w stanie obliczać trylion (1 000 000 000 000 000 000) operacji na sekundę!
Prometheus, polski superkomputer z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, w jednym z zestawień najpotężniejszych superkomputerów na świecie uplasował się na 48. miejscu.