Ukraińska "śmierć". Przejęli rosyjski czołg i zrobili z niego bestię

Przejęty i zmodyfikowany przez Ukraińców rosyjski T-72B Obr. 1989.
Przejęty i zmodyfikowany przez Ukraińców rosyjski T-72B Obr. 1989.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Przemysław Juraszek

12.08.2022 18:29, aktual.: 13.08.2022 20:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińcy poza niszczeniem rosyjskich czołgów stosunkowo często znajdowali porzucone przez Rosjan egzemplarze lub na tyle mało uszkodzone, że możliwa była ich stosunkowo łatwa naprawa. Teraz mowa o specjalnie zmodyfikowanym czołgu T-72B Obr. 1989, który nazwano "Śmierć". Wyjaśniamy, na czym polegały modyfikacje.

Poza wieloma wariantami czołgów z rodziny T-72 Ukraińcy zdołali zdobyć także najnowsze czołgi pokroju T-80BWM, o których pisał Adam Gaafar. Z kolei wspomniany model T-72B Obr. 1989 to szczyt rozwoju czołgu z rodziny T-72 z czasów ZSRR, które otrzymały ówcześnie najbardziej zaawansowany pancerz reaktywny Kontakt-5.

Ukraińcy poza oczywiście sprawdzeniem i przemalowaniem czołgu zdecydowali się jeszcze dołożyć kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1 na wieży oraz na kadłubie. Na wieży dodatkowe kostki znajdziemy m.in. na prawo od armaty, co zwiększa ochronę tych wrażliwych miejsc w szczególności przed starszymi rozwiązaniami broni przeciwpancernej. Mowa tutaj np. o nietandemowych granatach przeciwpancernych z RPG-7, ponieważ ERA Kontakt-1 to rozwiązanie jeszcze z lat 80.

Z kolei na kadłubie widzimy, że kostki zostały dodane na boku czołgu oraz na wzmocnionych blachą błotnikach. Warto zaznaczyć, że boczny pancerz czołgów T-72 jest bardzo cienki, a każde jego przebicie ma bardzo dużą szansę na zdetonowanie karuzeli amunicyjnej, na której dosłownie siedzi dwóch z trzech członków załogi.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie