Ukraińcy zniszczyli dwie rosyjskie haubice. Wyjaśniamy, co to za broń
W okolicach ukraińskiego miasta Izium w obwodzie charkowskim doszło do zniszczenia dwóch rosyjskich haubic 2S3 Akacja. Wyjaśniamy, jakie są możliwości tej broni.
09.05.2022 15:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
2S3 Akacja kal. 152 mm to samobieżna haubicoarmata używana przez Rosjan podczas wojny w Ukrainie. Została opracowana w Związku Radzieckim na bazie prototypowego działa samobieżnego SU-100P z 1949 r., a do służby wprowadzono ją w 1973 r. Jakie są jej możliwości?
Rosyjska haubica samobieżna w Ukrainie
Akacja posiada trakcję gąsienicową i jest obsługiwana przez załogę złożoną z czterech do sześciu osób. Na uzbrojenie kompleksu składają się haubicoarmata D-20 oraz czołgowy karabin maszynowy PK/PKM kal. 7,62 x 54 mm R.
Akację napędza silnik wysokoprężny V12 o mocy 520 KM, a jej maksymalna prędkość wynosi natomiast 62 km/h po utwardzonej drodze. Na pełnym baku może przebyć dystans do 500 km. Masa własna haubicy to 27 ton, a jej zasięg ognia wynosi 18 km w przypadku użycia standardowych pocisków lub 24 km w przypadku pocisku ze wspomaganiem rakietowym.
Na przestrzeni lat Akacja przeszła liczne modernizacje. Jedną z nich jest opracowana w 2000 r. wersja 2S3M2. Wariant ten jest wyposażony m.in. w automatyczny system kierowania ogniem, wyrzutnie granatów dymnych oraz system nawigacji satelitarnej. Z haubicy można wystrzelić pociski odłamkowo-burzące, kumulacyjne i z ładunkiem jądrowym oraz naprowadzane laserowo rakiety 30F39 Krasnopol.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski